Особливо турбує постійне зростання кількості українців, що навчаються за кордоном. Офіційно озвучена в Україні оцінка чисельності українських студентів за кордоном (70 тисяч) є явно заниженою, так як лише у Польщі у 2017 році навчалось 60 тисяч студентів з України (проти 23 тисяч – у 2015 році). Критичним також є зростання кількості громадян України, які навчаються у Російській Федерації ( 9 тисяч осіб у 2014/2015 навчальному році, більше 23 тисяч у 2017 році). За оцінками експертів, на сьогодні за кордоном вже навчається близько 200 тисяч громадян України.
Крім того, наявність додаткових єдиних вступних випробувань з елементами ЗНО при вступі до магістратури призводить до зменшення доступності здобуття вищої освіти за ступенем магістра в Україні. Як наслідок, основним результатом від їх запровадження стали відмова багатьох студентів від здобуття ступеня магістрів та збільшення відтоку українських абітурієнтів до іноземних ЗВО.
Підбиваючи підсумки, всі присутні розділили думку про невідповідність проекту наказу МОН потребами національної системи вищої освіти, конституційним правам громадян України та основним принципам державної регуляторної політики, визначеним ст. 5 Закону України, зокрема, адекватності, ефективності, збалансованості та передбачуваності.
За результатами обговорення учасниками Конференції було прийнято "Звернення Конференції до органів державної влади та громадськості" з проханнямсуттєво доопрацювати проект Умов прийому та привести його положення у відповідність до норм Конституції України. У документі також зазначені пропозиції провести широке громадське обговорення запропонованого проекту, не допустити незаконне обмеження мінімального прохідного балу та застосовування технології ЗНО при здійсненні набору студентів до магістратури за контрактною формою навчання, а також надати ЗВО право самостійно встановлювати строки прийому студентів на заочну форму навчання.
З повним текстом звернення можна ознайомитись на сайті "Всеукраїнського об'єднан н я організацій роботодавців в галузі вищої освіти".