UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт пояснив, чому у Онищенко "нульові" шанси на політичний притулок в Британії

В цій країні дуже складно довести факт політичного переслідування.

Шанси народного депутата України Олександра Онищенка отримати політичний притулок у Великобританії є фактично "нульовими", пише Deutsche Welle з посиланням на експерта з надання політичного притулку, професора соціології Лондонського міського університету Лізу Шустер.

"Довести факт політичного переслідування – дуже непросто, особливо якщо на батьківщині людину звинувачують у кримінальних злочинах", – сказала Шустер.

За її словами, народному депутату доведеться довести, що його переслідують за національними, релігійними ознаками або за приналежність до певної соціальної групи або партії.

"Тому що коли людина говорить, що її переслідують за ділову діяльність, це не є підставою для політичного притулку", – зазначила Ліза Шустер, і додала, що у підозрюваних в економічних злочинах бізнесменів фактично нульові шанси отримати політичний притулок у Великобританії.

"Женевська конвенція не призначена для захисту злочинців. І цілий розділ конвенції чітко визначає, хто і чому не підпадає під її захист. Зокрема, це люди, яким пред'явлені кримінальні звинувачення у них на батьківщині: шантаж, відмивання грошей, корупція. Женевська конвенція не захищає, і ці люди не можуть отримати притулок", – зазначила експерт.

Крім того, розгляд заяви Онищенко не допоможе йому відстрочити екстрадицію на невизначений термін. Однак, якщо Мін'юст Британії вважатиме клопотання українського нардепа обґрунтованими, заяву про політичний притулок можуть розглядати кілька років. В іншому випадку прохача очікує швидка процедура.

"Якщо у цієї людини немає серйозних доказів, то Лондон вирішить, що він бреше. Тоді її проведуть за швидкою процедурою, щоб вже через кілька місяців від нього позбутися", – резюмувала Шустер.

Як повідомлялося, 15 червня детективи НАБУ спільно з співробітниками САП і Нацполиции провели 37 обшуків у Києві, Дніпропетровську та Львові. Встановлена роль 20 учасників злочинного угруповання (її головою називають саме Онищенко), 10 з них уже затримано. За оцінками слідства, в результаті махінацій державі завдано до 3 млрд грн збитків. У березні НАБУ проводило обшук в "депутатської приймальні" Онищенко. Обшук був пов'язаний зі справою про реалізацію газу "Укргазвидобування".

5 липня Верховна Рада дала згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання і арешт народного депутата України Олександра Онищенка, а 27 липня генпрокурор Юрій Луценко підписав відповідне повідомлення про підозру.

У САП повідомили, що, за даними слідства, після позбавлення недоторканності Онищенко досить активно подорожує. Він знаходився на території РФ.

2 серпня адвокат депутата Віктор Петруненко передав до Національного антикорупційного бюро України координати і контакти Онищенка в Лондоні.