UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експертка пояснює, хто в Україні повинен платити за тестування на коронавірус

Фінансування коштом фізосіб під час епідемій не передбачено українським законодавством.

Результат тесту на коронавірус потрібен багатьом. Лягти на планову операцію? Поїхати у відрядження за кордон? Перевіритися після повідомлення про хворого COVID-19 знайомого? Хто ж має платити за тести, розбиралася ексдиректорка Директорату медичних послуг МОЗ Оксана Сухорукова.

Згідно з п.2 статті 3 закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», фінансове забезпечення заходів боротьби з епідеміями здійснюється коштом Державного бюджету.

Закон «Про захист населення від інфекційних хвороб» (стаття 8) покладає фінансування профілактичних і протиепідемічних заходів на державний і місцеві бюджети.

А у випадках, передбачених законом, тестування проводиться коштом підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, і коштів фізичних осіб. Але тестування під час епідемії коронавірусу коштом фізосіб не передбачено.

«МОЗ забезпечує проведення тестування на амбулаторному рівні для осіб, які не потребують госпіталізації, згідно з галузевими стандартами медичної допомоги», - йдеться в статті 35 того ж закону. Йдется про усіх тих, кого треба тестувати, але вони не підлягають госпіталізації.

Стаття 3 закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» каже, що санітарні та протиепідемічні заходи, програми забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, спрямовані на профілактику захворювань, фінансуються з державного і місцевого бюджетів, коштів підприємств і позабюджетних грошей.

«Щодо двох порівняно нових категорій громадян, які мають здавати тести: ті, хто повертається з-за кордону, і ті, хто приїздить з непідконтрольних територій. Скільки відсотків з них роблять тести в приватних закладах, оплачуючи їх з власної кишені? Питання риторичне. Ми всі знаємо відповідь - переважна більшість», - підкреслює Сухорукова у статті для ZN.UA.

Читайте також: Новий алгоритм тестування на коронавірус: про що тактовно мовчить МОЗ

Що з приводу тестування говорить чинне законодавство; чи є у держави на це кошти і як вони витрачаються? У всіх цих питаннях, а також в тому, скільки було виділено Міністерству охорони здоров'я з Фонду на боротьбу з COVID-19, і скільки та на що міністерство з цієї суми витратило, розбиралася Оксана Сухорукова в статті «Право на життя, або Тест на достаток» для ZN.UA.