UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт називає проблеми закінчення навчального року в Україні та пропонує рішення

З 31 дня у травні школярі навчаються з перервами і вихідними два тижні.

За законом «Про повну загальну середню освіту», навчальний рік «триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року». Але на практиці ця вимога не виконується ніколи, тому що навчання завершується в травні, а в цьому місяці майже половина днів випадає з навчання.

«Якщо з квітнем усе «ок!», то травень починається зі святкових днів. Це взагалі традиційно єдиний місяць на рік із найбільшою кількістю святково-вихідних. А ще відніміть дні проведення ЗНО», - пише директор Департаменту освіти і науки КМДА Олена Фіданян.

Нинішнього року українські школярі, незалежно від того, вступатимуть вони до вишів чи ні, мають скласти чотири обов’язкових тести, адже вони є випускними іспитами (ДПА). Оскільки багато пунктів тестування розміщені в школах, то під час проведення ЗНО закривається вся школа, уроків немає для учнів із 1-го по 11-й клас. 

Школярі-випускники пропускають навчання й не приходять на заняття не лише через велику кількість святкових днів та ЗНО. Вони не приходять до школи й напередодні ЗНО, бо готуються до нього, а іноді – й після, бо готуються до наступного ЗНО (і це від чотирьох до восьми днів).

Якщо порівняти кількість робочих днів в останні весняні місяці, у квітні їх буде 22, у травні - 14:  мінус 10 вихідних, мінус три святкові дні, мінус чотири дні ДПА (ЗНО), якщо заняття закінчують 31 числа.

За два тижні педагоги повинні встигнути вичитати передбачений програмою навчальний матеріал, систематизувати і розкласти по поличках все вивчене за рік, провести підсумкові контрольні, виставити семестрові та річні оцінки, дати можливість учням перескласти предмет, щоб підвищити семестрову або річну оцінку.

«Чи не час уже припинити це сором’язливе замовчування й імітацію повноцінного травневого навчання? Припинити й подумати, як максимально ефективно завершити навчальний рік», - запитується автор.

Щоб навчальний рік завершувався спокійно й ефективно, вона пропонує:

  1. Дотриматися норми закону і продовжити навчальний рік на кілька тижнів у червні. Це дасть змогу виконати навчальні програми, нічого не скорочуючи й не ущільнюючи, аби тільки звітуватися, що все встигли вчасно. Однак такий варіант не змінить ситуацію для 11-класників, які все одно не зможуть повноцінно завершити навчальний рік.
  2. Навчальний рік можна трохи продовжити, якщо внести зміни до організації проведення ЗНО. Тоді учні 1–10-х класів зможуть повноцінно відвідувати уроки навіть під час проведення тестування.

Варіант перший. До завершення навчального року ЗНО потрібно проводити на базі закладів вищої освіти. Це дозволить школам, де зазвичай розміщують пункти тестування, не припиняти навчальний процес.

Варіант другий. Провести ЗНО на базі шкіл зі збереженням освітнього процесу для всіх школярів. Потрібно збільшити кількість пунктів ЗНО, а в них зменшити кількість учасників і аудиторій. «Збільшимо кількість шкіл утричі й отримаємо мінімальне навантаження на школи, при якому можна не зупиняти освітнього процесу для учнів 1-10-х класів», - зазначає Фіданян.

  1. Винести ЗНО за рамки навчального року. Це буде справедливо стосовно випускників, які зможуть повноцінно закінчити навчання у межах шкільної програми, а потім скласти іспити. А навчання в 11 класі більше не буде «натаскуванням до тестування».

Читайте також: У Чернівцях вирішили перевести учнів шкіл на дистанційне навчання

Докладніше про те, як насправді навчаються школярі протягом останніх місяців перед канікулами, що не так із закінченням навчального року і як це змінити, читайте в статті Олени Фіданян «Вбрання голого короля».