Вищий антикорупційний суд (ВАКС) обрав заочне тримання під вартою для екскерівника Національного банку України Кирила Шевченка, який підозрюється в організації злочинної схеми заволодіння коштами банку в особливо великих розмірах. Про це йдеться у повідомленні Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП).
Це рішення дає підстави для внесення Шевченка до бази Інтерполу, що, у свою чергу, стане підґрунтям для екстрадиції. У випадку повернення експосадовця в Україну, його мають затримати на кордоні і доставити до суду протягом 48 годин.
Після його затримання та доставки до місця проведення досудового розслідування питання про застосування цього запобіжного заходу вирішить слідчий суддя.
В САП наголосили, що викладені в повідомленні про підозру факти стосуються неперіоду перебування на посаді Голови Нацбанку, а виконання ним повноважень Голови правління публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «Укргазбанк».
За версією слідства, впродовж 2014 - 2019 років керівництво «Укргазбанку» забезпечили укладення 52 фіктивних договорів з «агентами», які нібито залучали до банку великих клієнтів, та безпідставно перерахували понад 206 млн грн за їхні «послуги». Наразі у вказаному кримінальному провадженні про підозру повідомлено п’яти основним фігурантам даного злочину, серед яких колишній Голова Нацбанку, який на момент злочину обіймав посаду Голови Правління Укргазбанку, колишні та чинні високопосадовці банківських установ.
Сам Кирило Шевченко назвав дії правоохоронців політичним переслідуванням і заявив про незгоду з рішенням суду, вказавши, що подасть апеляцію на рішення Антикорупційного суду щодо його безстрокового тримання під вартою без права внесення застави
«Прийняте рішення – безстрокове тримання під вартою без права внесення застави – є винятковою і найсуворішою мірою з усіх можливих. У чому сенс? Маю відповідь – політичне переслідування. Отримавши повний текст сьогоднішньої ухвали, я обов'язково подам апеляцію», – йдеться в його дописі в Фейсбук.
За словами Шевченка, його клопотання про надання йому можливості взяти участь у засіданні у форматі відеозв'язку вкотре було відхилене.
Він також зазначив, що суд відмовив у відводі прокурора, який, незважаючи на вимогу закону, не надав Шевченку копії клопотання з додатками, відмовив у витребуванні в Укргазбанку документів, на які посилається і сам прокурор, проте не долучає їх до клопотання, а також відмовив у всіх заявлених стороною захисту клопотаннях.
На початку жовтня голова НБУ Кирило Шевченко подав у відставку. Тоді ж Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне антикорупційне бюро України повідомили йому про підозру.
За даними джерел, Шевченко виїхав з України й перебуває за кордоном. НАБУ та САП оголосили його в міжнародний розшук, оскільки 28 жовтня він не прийшов на допит у справі, де вважається підозрюваним.