На порядку денному сьогодні вступ України до НАТО не стоїть, бо йде війна. І найголовнішим, абсолютним пріоритетом є підтримка України у різних сферах. Таку думку висловив екс-керівник інформаційного центру НАТО у Росії Роберт Пшель.
Водночас він зазначає, що питання вступу України до НАТО не за горами, і така серйозна розмова буде.
Пшель зазначив, що Україну не зможуть прийняти в НАТО так, щоб на неї не поширювалися деякі статті, наприклад 5-та про колективну оборону (у такому разі НАТО не буде втягнуто у війну, чого побоюються в альянсі- ред.).
«Це фундаментальна річ, це, наприклад, причина, чому такі країни, як Швеція та Фінляндія, хотіли вступити до НАТО. Креативність – це одне. Але коли країна стає членом НАТО, необхідно, щоб вона була згодна з усіма статтями Вашингтонського договору. А решта питань, наприклад, де стоять війська або куди посилаються, – це різні питання, це питання не такого великого значення. Ні, колективна оборона означає саме колективну оборону – всі за одного та один за всіх. Так само і тут. Я не думаю, що якісь інші опції можливі», - заявив Пшель в інтерв'ю "Настоящему времени".
Чиновник зазначив, що навіть у такому складному становищі українське суспільство шанобливо ставиться до всіх принципів НАТО, включаючи те, як військові беруть у полон агресорів.
«Українська армія сьогодні виявляється однією з найефективніших, найкращих у Європі, а може навіть у світі. І це не лише питання мужності, відваги, а й питання того, як успішно українцям вдалося пройти цей шлях із XX століття. Ми говоримо про обладнання, технології і навіть форму, в якій вони вміють вести операції: це вже XXI століття. Це велике досягнення», – додає Пшель.
Як повідомлялося, Україна подала заявку на членство у НАТО. 2 вересня президенти дев'яти країн-членів Альянсу виступили із спільною заявою про підтримку рішення Бухарестського саміту 2008 року щодо України. Цекраїни Балтії, Північна Македонія, Польща, Румунія, Словаччина, Чехія та Чорногорія.
Однак у самому Альянсі обмежилися "ритуальною" відповіддю. Генсекретар Йєнс Столтенберг сухо описав, як відбувається вступ країн до Альянсу, не уточнимо, чи зможе скористатися цією процедурою Київ.