UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дзержинський район у Харкові назвуть на честь брата Фелікса Дзержинського

Харківська влада творчо підійшла до декомунізації, вирішивши залишити назви районів, але "перейменувавши" їх на честь інших людей і подій.

Топонімічна комісія рекомендувала в рамках процесу декомунізації перейменувати п'ять з дев'яти районів міста Харкова.

Як повідомляє прес-служба міськради, рекомендується перейменувати Ленінський район на Залізничний, Орджонікідзевський - в Індустріальний, а Дзержинський, Фрунзенський та Жовтневий назвати так само, змінивши їхню посвяту.

Дзержинський район, названий на честь ініціатора червоного терору та засновника ВЧК Фелікса Дзержинського, пропонується присвятити братові більшовика – лікарю Владиславу Дзержинському, який з 1915 року очолював кафедру неврології та психіатрії Харківського університету.

"Жовтневу революцію в Росії він не прийняв і засуджував дії більшовиків і старшого брата Фелікса. У 1922 році виїхав у Польщу, де служив у медичній службі Польського Війська. Після завершення військової служби продовжував медичну практику", - повідомили в міськраді.

Фрунзенський район пропонується назвати на честь лейтенанта Тимура Фрунзе – льотчика-винищувача, який народився 1923 року в Харкові в сім'ї революціонера Михайла Фрунзе.

"З кінця грудня 1941 року до дня загибелі Тимур Фрунзе воював на Північно-Західному фронті. За 10 днів перебування у 161-му винищувальному авіаційному полку він здійснив 9 успішних бойових вильотів на прикриття військ в районі міста Стара Руса Новгородської області. Брав участь у трьох повітряних боях, особисто збив два і в парі зі своїм веденим - один літак противника. Загинув у повітряному бою 19 січня 1942 року", - повідомили в міськраді.

Нагадаємо, що Михайло Фрунзе – більшовик і командувач частинами Червоної армії під час Громадянської війни. З грудня 1920 року - уповноважений Реввійськради в Україні. Керував розгромом Повстанської армії Махно.

"Жовтневий район буде носити назву місяця, в якому Україну звільнили від фашистських загарбників. 20 жовтня 2009 року колишній Президент України Віктор Ющенко підписав Указ "Про День визволення України від фашистських загарбників", який наказував відзначати цю пам'ятну дату щорічно 28 жовтня. Саме у цей день в 1944 році було покладено край поневоленню території України нацистами", - йдеться в повідомленні міськради.

У топонімічної комісії стверджують, що Комінтернівський район, незважаючи на своє комуністичне назву, не підпадає під дію закону про декомунізацію.

"Комінтерн – це міжнародна організація, що об'єднала ряд громадських організацій, рухів та партій лівого спектру різних країн. Вона вела широку діяльність по розвитку і просуванню ідей соціалізму. Комінтерн домагався національного рівноправності і виступав проти гноблення будь-яких меншин. Його робота була спрямована, зокрема, на поліпшення умов праці, підвищення доходу робітників, а згодом - на створення єдиного фронту, здатного протистояти фашизму", - йдеться в повідомленні на сайті Харківської міськради.

Читайте також: Артемівська міськрада повернула місту історичну назву – Бахмут

Закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки" набрав чинності 21 травня. Місцеві громади повинні до 21 листопада 2015 року визначитися з новими назвами міст, які підлягають перейменуванню.