Ряд українських медіа, громадських організацій і журналістів підписали меморандум про створення руху "Медіа за усвідомлений вибір", учасники якого зобов'язалися об'єктивно та неупереджено висвітлювати президентські і парламентські вибори.
До медіаруху приєдналися "Дзеркало тижня. Україна", "Новое время", "Цензор.НЕТ", "UA: Перший", "Українське радіо", "Громадське радіо", Liga.net, "Український тиждень", "5 канал", "Укрінформ", "Інтерфакс-Україна", ряд регіональних видань, журналістських колективів, медійних громадських організацій, журналістів і медіаекспертів – всього 63 підписанти. У вівторок, 5 лютого, в Києві відбулася презентація руху, повідомляє "Детектор медіа".
"Ми, представники медіа-спільноти, зобов'язуємося: в інформаційних жанрах (новини, підсумкові аналітичні програми, ток-шоу, дебати, журналістські розслідування, інтерв'ю і т. д.) бути неупередженими до всіх кандидатів; висвітлювати позиції, дискусії або конфлікти за участю кандидатів і суб'єктів виборчого процесу збалансовано; відмовитися від розміщення чорного піару", - йдеться в тексті меморандуму.
Учасники медіаруху також зобов'язалися надавати кандидатам та суб'єктам виборчого процесу право на відповідь або спростування інформації, яку вони вважають недостовірною.
Підписанти зобов'язалися подавати факти з посиланням на конкретні джерела, а думки – з посиланням на авторів, не виривати цитати з контексту, публічно визнавати і виправляти свої помилки.
Вони взяли на себе зобов'язання ретельно перевіряти поширювану інформацію, докладати максимум зусиль для перевірки достовірності озвучених кандидатами фактів і оперативно публікувати результати цієї перевірки.
Учасники руху планують протягом 2019 року розробити методологію, котра дозволить певним чином маркувати медіа, що заслуговують на довіру до поширюваної ними інформації. Найближчим часом має бути розроблено й опубліковано положення про членство в медіарусі. Реєстрація учасників залишається відкритою.
Підписанти пообіцяли захищати один одного від можливого тиску з боку влади, політичних сил, фінансово-промислових груп, кримінальних структур тощо.
Учасники медіаруху не виключили створення в майбутньому на його базі відповідного журналістського руху.
Президентська кампанія в Україні офіційно стартувала 31 грудня. Вибори глави держави призначені на 31 березня.
За станом на 5 лютого, ЦВК зареєструвала 34 кандидати у президенти: Ігоря Шевченка, Андрія Садового, Сергія Капліна, Віталія Скоцика, Валентина Наливайченка, а також Анатолія Гриценка, Євгенія Мураєва, Віталія Купрія, Ольгу Богомолець, Геннадія Балашова, Романа Насірова, Олександра Шевченка, Юрія Бойка, Юлію Тимошенко, Олега Ляшка, Олександра Вілкула, Дмитра Добродомова, Аркадія Корнацького, Олександра Мороза, Іллю Киву, Руслана Кошулинського, Олександра Данилюка, Сергія Таруту, Інну Богословську, Ігоря Смешка, Володимира Зеленського, Миколу Габера, Юрія Дерев'янка, Віктора Бондара, Романа Безсмертного, Віктора Кривенка, Сергія Кривоноса, Сергія Носенка і Руслана Ригованова.
Прийом документів завершився 4 лютого, реєстрація кандидатів триватиме до 8 лютого. Усього ЦВК отримала 89 заяв.
Детальніше про майбутні вибори президента і електоральну поведінку українців читайте в матеріалі Сергія Рахманіна "Отрута від усього" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".