Народного депутата від фракції "Опозиційна платформа – За життя" Іллю Киву у 2013 році визнали винним в отриманні хабара, однак через довідку із психіатричної лікарні йому пом'якшили покарання, йдеться у розслідуванні Данила Мокрика для програми "Наші Гроші з Денисом Бігусом". Щоправда сам Кива лише один раз говорив про те, що в нього були проблеми зі здоров'ям, але не ті, про які йшлося у довідці для суду.
Винним у хабарництві Киву визнав Октябрський районний суд Полтави. У тексті вироку вказано, що неправомірну вигоду він отримав у 2011 році, коли був заступником начальника Управління захисту справ споживачів у Полтавській області. Незважаючи на те, що злочин вважається тяжким, Киву покарали 10 тисячами гривень штрафу та забороною займати посади державної служби на один рік.
Однією з пом'якшуючих обставин стала довідка, згідно з якою Кива "перебував на лікуванні в Полтавській обласній клінічній психіатричній лікарні з діагнозом наслідки черепно-мозкової травми з психопатизацією особистості, є інвалідом 2 групи, має хворобливий стан здоров'я внаслідок перенесених закритих черепно-мозкових травм".
Однак сам Кива весь час заперечував, що мав проблеми із психічним здоров'ям. Лише у листопаді поточного року в одному із інтерв'ю він розповів, що у нього були проблеми зі здоров'ям, але іншого характеру. За словами депутата, вони появилися у 2011 році, коли він перебував у слідчому ізоляторі.
"Відбувся, напевне, зрив. У мене почалася епілепсія. Цей момент суд врахував - хоча суд "заряджали" на те, щоб в принципі мене ніколи вже не випустити", - зазначив Кива.
Він також повідомив, що епілептичні напади припинилися у 2012 чи 2013 році. Після цього комісія його визнала здоровим. Якщо це справді так, то суд не повинен був наприкінці 2013 року пом'якшувати покарання за хабарництво через стан здоров'я.
У серпні 2014 році суд переглянув вирок і знову врахував хворобу та інвалідність. Як результат, до Киви застосували амністію. Щоправда за словами депутата, він на той час вже був здоровий.
"В даному випадку я сказав про те, що у мене в дійсності було. Я не знаю, що там написано в рішенні суду", - заявив Кива, коли журналісти у нього запитали, чому в довідці написано про психопатизацію особистості, а не про епілепсію.
При цьому і в 2013, і в 2014 році Кива визнавав свою провину. Так, у вироку 2014 року вказано: "На даний час він усвідомив протиправність попередньої поведінки, яку допустив у більшій мірі через свою необізнаність в нормах чинного законодавства та межах своїх службових повноважень".
А вже в інтерв'ю, яке дав у листопаді цього року, Кива заявив, що зізнання у нього витягнули у 2011 році шантажем. На запитання, чому тоді він визнав свою вину навіть у 2014 році, при перегляді вироку, народний депутат відповіді не дав.
Раніше, Ілля Кива публічно погрожував "відрізати голову" чоловікові, який поставив йому питання про охорону. Коли Кива у супроводі охорони підійшов до позашляховика, депутата запитали: "Ви від народу ховаєтеся?". Судячи з усього, ці слова обурили парламентаря, і він вибухнув нецензурною лайкою, поєднавши її з погрозами.