За 2020 рік в Україні зафіксовано 101 випадок переслідування за суспільну діяльність.
Статистика зафіксована у даних річної моніторингової доповіді про переслідування громадських активістів та правозахисників у 2020 році, які оприлюднила дослідник Центру прав людини ZMINA Анастасія Москвичова в четвер.
"Загалом за 2020 рік ми зафіксували 101 випадок переслідування за суспільну діяльність", - сказала вона.
Зокрема уточнюється, що 6 зафіксовано в січні минулого року, 11 - в лютому, 9 - в березні, 8 - у квітні, 6 - у травні, 10 - у червні, 9 - в липні, 5 - в серпні, 13 - у вересні, 7 - у жовтні, 5 - в листопаді, 12 - в грудні.
Серед задокументованих інцидентів найпоширенішими були спроби залякування активістів - 22, фізичні напади на них - 21 і знищення або пошкодження їхнього майна - 18. Також задокументовано 10 інцидентів, що мали ознаки юридичного переслідування і 9 спроб дискредитації громадських діячів. Окрім того, по 7 інцидентів стосувалися перешкоджання мирним зібранням або мали ознаки незаконного затримання або обшуку. Ще 3 випадки були кваліфіковані як порушення приватності, а решта 3 - перешкоджання діяльності громадських організацій.
Серед 21 випадку нападів на активістів, згаданого вище, тільки у чотирьох було оголошено про підозру ймовірним нападникам. При цьому, якщо йдеться про підпали будинків та автомобілів, що належать активістам або їхнім родичам, то станом на кінець грудня 2020 року не було відомо ні про один випадок серед зафіксованих протягом року, коли поліція повідомляла комусь про підозру і передавала таке провадження до суду, тому ці злочини переважно залишалися безкарними.
Зазначається, що як і в попередні роки, активістів і правозахисників переслідували в більшості регіонів України. Лідерами за кількістю інцидентів залишаються Київ (44) та Одеська область (10). За ними - Київська, Дніпропетровська області (по 8) і Харківська область (6).
За результатами моніторингу, протягом 2020 року серед різновидів суспільної діяльності найбільш ризикованими були: протидія корупції (20), захист прав ЛГБТІК (19) і захист довкілля (9).
Річний моніторинговий звіт про переслідування громадських активістів та правозахисників у 2020 році створено в рамках проекту "Підвищення ролі та захисту правозахисників в Україні", який фінансує Європейський Союз.
Раніше повідомлялося, що столична поліція не зафіксувала порушень під час акції SaveФоп, яка проходить в місті в четвер, 28 грудня.
Колона активістів вирушила від Майдану Незалежності по проїжджій частині, їх супроводжувала поліція діалогу. Мітингувальники вирішили не йти по запланованому маршруту в установи в урядовому кварталі, а пішли, зокрема, до КСУ, де також перебували поліціянти, в тому числі й поліція діалогу. Площу під КС мітингувальники зайняли повністю.