Національний інститут стратегічних досліджень при президенті відзначив низьку активність українського суспільства.
"Громадянське суспільство в Україні пасивне, тому що у людей малий досвід самовираження. Вони не розуміють, навіщо це потрібно, і не довіряють громадським активістам", - розповів виданню "Коммерсант-Украина" директор інституту Андрій Єрмолаєв.
Фахівці інституту представили доповідь, що досліджує громадянську активність у 2012 році. Згідно з нею, в Україні на 10 тис. населення припадає 17 неурядових організацій, що значно менше, ніж у країнах Євросоюзу. Наприклад, в Угорщині цей показник становить 46, у Хорватії - 55, в Естонії - 201.
Усього в Україні нарахували 130 тисяч неурядових організацій. Проте, за даними доповіді, системно працюють лише 8-9% з них.
У 2012 році автори звіту зафіксували 1500 протестних заходів. 17% з них мали "конфронтаційний", а 6% - "насильницький характер".
"Найбільшу громадську активність проявляли чорнобильці, підприємці, воїни-"афганці", захисники тварин, футбольні вболівальники і представники ЛГБТ-співтовариства", - наголошується у документі.
За словами Єрмолаєва, акції протесту в Україні відбуваються "стихійно і дієво".
"Як показав досвід 2004 року, навіть ті, хто виходив на Майдан, згодом заспокоювалися і не ставали активними учасниками суспільного життя", - зазначив він.
У звіті йдеться також про небажання місцевої влади співпрацювати з громадськими активістами.
Наприклад, програми фінансування неурядових організацій були затверджені всього у 22 з 27 регіонів, а після прийняття - скорочені до мінімуму.
Так, у Запорізькій області замість передбачених програмою 1,2 млн грн було виділено 30 тис грн, а у Кіровоградській області з 1,5 млн грн - 19 тис. грн. У бюджетах Києва, Черкаської, Тернопільської, Дніпропетровської областей в 2013 році кошти на ці цілі взагалі не передбачено.
Разом з тим голова всеукраїнської громадської організації "Інститут "Республіка" Володимир Чемерис стверджує, що дані доповіді "відрізняються від реального життя".
На його думку, громадянське суспільство в Україні досить активне.
"За неофіційними даними, в Україні в минулому році відбулося понад 230 тис. акцій, в яких в цілому взяли участь 95 млн громадян. Проблеми в основному полягають у спробах влади регулювати суспільство", - упевнений Чемерис. !zn
Читайте також:
У МОЗ розповіли, що кожен третій українець потребує допомоги психіатра
Більше третини українців хотіли б народитися в іншій країні
На Заході дивуються, як при такій корупції в Україні ще є гроші в бюджеті
Опозиція оголосила про створення революційних комітетів на Львівщині