Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені виїхати в більш безпечні регіони. Серед них багато дітей. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, які зміни відбулися в питанні доступності дошкільної освіти для дітей ВПО.
26 вересня 2023 Кабмін прийняв Постанову №1022, якою були внесені зміни в Положення про заклад дошкільної освіти.
- Передбачено, що в умовах воєнного стану в державних (комунальних) закладах дошкільної освіти для тимчасово відсутніх дітей можуть створюватися окремі різновікові групи з метою збереження місця здобуття дошкільної освіти.
- Вихованці, які були вимушені змінити задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) та/або залишити попереднє місце здобуття дошкільної освіти, в умовах воєнного стану за заявою одного з батьків (законного представника) переводяться на період їх відсутності до складу окремої різновікової групи закладу дошкільної освіти. При цьому батьки мають можливість подати таку заяву будь-яким доступним засобом зв'язку: листом, електронною поштою, навіть за допомогою телефонного дзвінка. Якщо ж зв’язок з батьками або іншими законними представниками дитини відсутній і така дитина не відвідує заклад дошкільної освіти протягом 2-ох місяців, її переводять до складу окремої різновікової групи до закінчення або скасування воєнного стану. При цьому дитину не відраховують.
- Передбачено, що на вивільнені місця тимчасово відсутніх дітей у групах, які працюють, можуть зараховуватися інші дітки.
- У разі повернення вихованця до задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) батьки (законні представники) можуть подати заяву про переведення дитини зі складу окремої різновікової групи до складу групи, що функціонує, відповідно до віку. Якщо ж у групі, яка функціонує відповідно до віку, на час повернення вихованця немає вільних місць, за згодою батьків (законних представників) таку дитину переводять до іншого державного (комунального) закладу дошкільної освіти. У всякому разі, керівник та/або засновник державного (комунального) закладу дошкільної освіти зобов’язаний забезпечувати на веб-сайті закладу дошкільної освіти відкритий доступ до інформації щодо вивільнених місць.
- Доступ до укриттів у державних (комунальних) закладах дошкільної освіти під час здійснення освітньої діяльності надається виключно для учасників освітнього процесу.
Фахівці пояснили, що по-перше, такі зміни дозволяють забезпечити здобуття дошкільної освіти вихованцями, які в особливих умовах перебувають в Україні та за її межами, а також зберегти місця для дітей, які тимчасово відсутні у зв’язку з війною.
По-друге, доступність до укриттів в закладах дошкільної освіти під час освітнього процесу лише для учасників освітнього процесу сприяє створенню безпечного освітнього середовища, адже на практиці часто складається ситуація, коли в обладнане укриття садочка приходять люди з вулиці чи навколишніх будинків і, відповідно, працівники закладу освіти не можуть бути певні в наявності необхідних вакантних місць для своїх вихованців.
Кабмін у 2017 році ухвалив постанову № 268 про порядок надання статусу "діти, які постраждали внаслідок військових дій та збройних конфліктів", зокрема Росії на території України. У червні 2023 року документ доповнили змінами, які врегулювали надання відповідного статусу дітям, які постраждали з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році. Нагадаємо, як оформити статус та на які виплати можна розраховувати.