UA / RU
Підтримати ZN.ua

Допомога по вагітності та пологах: хто може її одержати

Відповідні виплати здійснюються на підставі лікарняного.

В Україні працюючі жінки можуть отримати від держави допомогу по вагітності та пологах. Підставою для її призначення є листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку. У Пенсійному фонді розповіли, хто може отримати цю допомогу та у якому розмірі.

Хто може отримати допомогу по вагітності та пологах

Відповідно до закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» на оплату лікарняних по вагітності та пологах мають право жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільноправового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання. Зокрема, жінки які є резидентами «Дія Сіті», у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, жінки-підприємці, членкині фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Який період оплачується за лікарняним по вагітності і пологам

Лікарняний, зазвичай, видається з 30 тижня вагітності. Проте жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (1-3 категорія), можуть піти в декретну відпустку раніше – з 27 тижня вагітності.

Оплачувана відпустка по вагітності та пологах надається тривалістю:

У ПФУ зазначили, що обчислюються саме календарні дні.

Читайте також: МОЗ спростив відкриття декрету вагітним, які виїхали за кордон

Як розраховується розмір допомоги по вагітності та пологах

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати.

Розмір допомоги за один день декретної відпустки обчислюється шляхом ділення заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів перебування в трудових відносинах.

Розмір виплат жінок-підприємниць залежить від величини єдиного соціального внеску, який вони сплачували протягом останнього року.

У ПФУ пояснили, що у розрахунковому періоді (12 місяців) не враховуються календарні дні, які не відпрацьовані з поважних причин:

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.

В Україні максимальний розмір допомоги для жінок, що працюють, становить 100 500 грн на місяць (15 мінімальних зарплат), а мінімальний – 6 700 грн на місяць.

Раніше ми писали, як одиноким матерям отримати соціальну допомогу в Україні.