UA / RU
Підтримати ZN.ua

Допомога переселенцям: де знайти доступне тимчасове житло в Україні

Є кілька варіантів.

Внутрішні переселенці в Україні можуть одержати фінансову допомогу від міжнародних організацій. Також деякі з них можуть розраховувати на допомогу держави у пошуку тимчасового житла.

За даними Міжнародної організації міграції, на сьогоднішній день в Україні налічується близько 7 мільйонів внутрішньо переміщених осіб, пише «Апостроф».

Читайте також: Тимчасовий дім: як переселенцям стати в чергу на житло

Згідно з оцінками, які озвучували в Офісі президента, для забезпечення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) житлом потрібно близько 600 тисяч квартир.

Найскладніше громадянам, які все ще залишаються у східних та південних регіонах, де продовжуються активні бойові дії. Пережити зиму таким людям буде складно, оскільки у прифронтових населених пунктах відсутнє газопостачання, через що опалення до будинків також не подаватиметься.

Такій категорії громадян держава пропонує евакуюватися до безпечнішого регіону. Українцям необхідно звернутися до місцевої ВДА, на гарячу лінію Мінреінтеграції за номером 1548 або написати до чат-боту міністерства Minre_1548_Help_Bot. Усі варіанти є дієвими, а ДСНС регулярно надає спецтранспорт для здійснення евакуації мирного населення.

Державний механізм надання житла для переселенців має таку структуру: держава формує фонди житла, а далі в це житло заселяються переселенці на підставі договорів оренди. Фонди наповнюються із трьох основних джерел: будівництво нового житла, викуп існуючого та ремонт старого.

На соціальне житло можуть претендувати лише ті громадяни, чиї квартири чи будинки були зруйновані, або стали непридатними для проживання внаслідок бойових дій. Якщо житло ціле, але знаходиться на окупованій території, то держава не надаватиме безкоштовних квадратних метрів.

Право першочергового заселення у соціальне житло надається багатодітним сім'ям, вагітним жінкам, людям, які втратили працездатність. Тобто такий варіант підходить не всім.

Переселенці також можуть одержати кредит на купівлю нерухомості під 3% річних. Але з моменту повномасштабного вторгнення за цією програмою оформили лише 100 позик, а зареєстрованих у системі заявок близько 30 тисяч.

Тому найдієвіший варіант з пошуку житла – волонтерська допомога. Так, у мережі можна зустріти чимало оголошень про безкоштовну здачу житла в оренду для переселенців. Як правило, таке житло знаходиться у сільській місцевості, тому в обмін на проживання господарі квадратних метрів просять допомогу по господарству та оплату комунальних послуг.

Самі власники житла фінансово зацікавлені у тому, щоб розмістити у себе переселенців, оскільки з 1 жовтня уряд підвищив розмір компенсації з 450 до 900 гривень на місяць за одного переселенця.

Для того, щоб оформити таку компенсацію, орендодавцю необхідно подати заяву у вільній формі до місцевого ЦНАП із зазначенням анкетних даних переселенців та документами, що підтверджують особу. Крім цього, потрібно зареєструватися на спеціальному порталі «Прихисток».

Заява обробляється системою до 5 днів, після чого приймається рішення про нарахування компенсації орендодавцю, який дав притулок ВПО. Подібну заяву необхідно надсилати до ЦНАПу щомісяця, щоб допомога виплачувалася.