Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та інші соціальні виплати. Деякі особи здійснюють догляд за людьми з інвалідністю та отримують за це певні виплати. Юристка ТОВ «Спектр Трансбуд» Олена Насенко розповіла на порталі b2bconsult, чи можуть виплати опікуна та пенсію особи з інвалідністю перевели на пошту без їх відома.
Насенко пояснила, що з 1 січня 2024 року в Україні скасували виплати компенсації непрацюючим працездатним громадянам, які доглядають за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку.
«Одержувачі такої компенсації мають право звернутися до органів соцзахисту з 01 січня 2024 року з питання оформлення іншого виду державної підтримки – компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі», – йдеться у повідомленні.
За словами юристки, порядок та умови її оформлення визначено постановою Кабміну від 20.09.2020 № 859.
«Порядком зазначено, що щомісячна компенсація призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Компенсація призначається на 12 місяців», – сказала вона.
Насенко зауважила, що для призначення компенсації подаються наступні документи:
- заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
- заява про згоду отримувати соціальні послуги;
- паспорт громадянина України (пред’являється під час подання заяви);
- декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї);
- копія довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю);
- висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ;
- висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватись, за формою, затвердженою МОЗ;
- копія рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, якій надаються соціальні послуги;
- копія рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
«Скоріш за все, Вам було в усній формі відмовлено в продовженні отримувати компенсацію по догляду за недієздатною особою (братом) через перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Час догляду, починаючи з 01.01.2004, зараховується до страхового стажу виключно за умови отримання відповідної допомоги або компенсації в органах соціального захисту», – резюмувала вона.
Експертка зазначила, що в такому випадку слід написати письмове звернення до працівників зазначених установ з проханням надати у встановлений чинним законодавством термін відповідь (роз’яснення) щодо підстав припинення виплат на банківський рахунок компенсації по догляду та незарахування часу догляду за братом до страхового стажу.
«Надану відповідь потрібно буде перевірити на відповідність нормам діючого законодавства України і вже розглядати питання щодо можливого судового оскарження дій чи рішень відповідних органів соцзахисту», – додала Насенко.
Раніше ми писали, як змінився розмір пенсії по інвалідності для осіб з інвалідністю першої групи.