UA / RU
Підтримати ZN.ua

Договір про дружбу з Росією втратив чинність

Закон про припинення дії договору набув чинності 12 грудня 2018 року. Рішення було прийнято, враховуючи збройну агресію РФ проти України, яка є істотним порушенням договору про дружбу.

Сьогодні втратив чинність Договір про дружбу України з Росією. Відповідно до Закону про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, з 1 квітня 2019 зазначений документ втрачає силу.

Договір між Україною і РФ був підписаний президентом України Леонідом Кучмою і його російським колегою Борисом Єльциним 31 травня 1997 в Києві строком на 10 років. Верховна Рада ратифікувала документ 14 січня 1998 року, Держдума РФ - 25 грудня 1998 року. Договір набув чинності 1 квітня 1999 року (з моменту обміну ратифікаційними грамотами). Сторони зобов'язалися поважати територіальну цілісність і підтвердили непорушність існуючих між ними на момент підписання договору кордонів.

Згідно з угодою, її дія автоматично продовжувалось на наступні десятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його дію не менше ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду.

З огляду на збройну агресію РФ проти України, яка є порушенням цього договору, в грудні 2018 року було прийнято закон, що припиняє його дію.

Припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією звільняє Україну від будь-яких зобов'язань щодо його виконання і не впливає на права, зобов'язання або правове становище України, що виникли в результаті виконання зазначеного Договору до припинення його дії, відповідно до статті 70 Віденської конвенції про право міжнародних договорів.

Детальніше читайте в статті Олени Зеркаль і Тараса Качки "Кесонна хвороба договірних відносин України з РФ" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".