UA / RU
Підтримати ZN.ua

До складу загону для походу через Керченську протоку запропонували включити британський корабель

Мається на увазі розвідувально-гідрографічний корабель Королівського військово-морського флоту Британії HMS Echo.

До складу загону українських кораблів, які знову підуть через Керченську протоку, необхідно включити британський корабель HMS Echo, який нещодавно кинув якір в Одесі, заявив заступник міністра України з питань тимчасово окупованих територій Юрій Гримчак в ефірі телеканалу "Прямий".

Під час обговорення нападу росіян на українські кораблі Гримчак зауважив, що участь британського корабля у новому поході цілком можлива.

"Коли кажуть, що Росія не дозволить прохід англійського судна, у мене виникає одне зауваження - а хто-небудь пробував пройти?", - поцікавився заступник міністра.

Гримчак зазначив, що на HMS Echo не поширюється дія конвенції Монтре; згідно їй, військові судна нечорноморських держав, що проходять у Чорне море, не можуть перевищувати масу у 30 тисяч тонн, і їхне термін перебування обмежений 21 добою.

"Цікаво, якщо цей корабель піде у каравані, як далі вони будуть реагувати", - заявив заступник міністра.

19 грудня секретар Ради Національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов заявив, що військові кораблі України продовжать спроби проходження до портів в Азовському морі з Чорного через Керченську протоку.

Нагадаємо, 25 листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяця заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Згодом українських моряків вивезли до Москви, наразі більшість з них тримають у СІЗО "Лефортове". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".

У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".