UA / RU
Підтримати ZN.ua

До КСУ надійшло подання про неконституційність положень постанови Кабміну щодо "карантину вихідного дня"

Подання подали майже пів сотні народних депутатів.

До Конституційного суду надійшло подання 48 народних депутатів, у якому вони оскаржують окремі положення постанови Кабінету міністрів щодо введення “карантину вихідного дня”. Подання опублікували на сайті КСУ.

“До Конституційного Суду України 23 листопада надійшло конституційне подання 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень підпункту 17 пункту 10, пункту 15 постанови Кабінету Міністрів України „Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2“ від 22 липня 2020 року № 641 зі змінами”, - повідомили у пресслужбі КСУ. 

Вказано, що автори клопотання вважають окремі положення відповідної постанови такими, що не відповідають Конституції України. Також у поданні йдеться про те, що порушені у ньому питання мають особливе суспільне та економічне значення, оскільки стосуються, в тому числі, й життя і здоров'я громадян.

У свою чергу представниця Верховної Ради в КСУ Ольга Совгиря зазначила, що оскаржено не лише положення щодо “карантину вихідного дня”, а й ті, що забороняють проводити закладами охорони здоров’я планових заходів з госпіталізації, крім тих, що передбачені цією постановою.

“У конституційному поданні стверджується, що запровадженими обмеженнями порушено рівність конституційних прав і свобод громадян, внаслідок заборони працювати одним громадянам, у той час як інші громадяни працюють. На думку авторів подання, оскаржені в поданні заборони є безумовними, а їх фактична реалізація призводить до істотних (більше 50%) втрат доходу (заробітку) у суб’єктів господарювання, які працюють у різних економічних сферах”, - написала Совгиря в Telegram.

При цьому, за її словами, обмеження на здійснення планових заходів госпіталізації передбачає вибірковий підхід до надання медичної допомоги всупереч положенням статті 49 Конституції України. Також у поданні йдеться про те, що оскаржені обмеження запроваджені без введення на території України воєнного або надзвичайного стану, що є передумовою для обмеження низки конституційних прав згідно зі статтею 64 Конституції України. 

“Звертаємо увагу, що предметом оскарження в цьому поданні не є запровадження карантинних обмежень в цілому. Наразі Суд вирішує питання про відкриття конституційного провадження”, - додала Совгиря.

Читайте також: Карантин вихідного дня може призвести до банкрутства великих та середніх торгових мереж — експерти

Нагадаємо, з 14 по 30 листопада в Україні діє "карантин вихідного дня". Згідно з постановою Кабміну, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада по 30 листопада 2020 року забороняється робота підприємств громадського харчування (крім послуги на винос), робота торгово-розважальних центрів, розважальних закладів, діяльність суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність в сфері торговельного та побутового обслуговування населення (є винятки), діяльність установ культури і проведення культурних масових заходів, крім кіно- і відеозйомок, за умови обмеження доступу до місця зйомки. Також повинні бути закритими спортивні зали, фітнес-центри, басейни.

Магазинам та іншим компаніям рекомендовано визначити 2 години (з 10:00 до 12:00 або в інший час дня) для пріоритетного обслуговування громадян похилого віку та людей з інвалідністю.