Зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення має бути обумовлено створенням необхідних передумов для роботи ринку земель, а для цього необхідно прийняти закон про обіг земель сільськогосподарського виробництва.
Про це пише в своїй статті для ZN.UA Наталія Левчук, юрист ЮФ "Ілляшев і Партнери".
"Позиція як прихильників, так і противників зняття мораторію має право на існування", - пише Левчук.
Він зазначає, що необхідно визначитися концептуально, варто вводити обмеження на площі володіння землею, і якщо так, то в яких розмірах, буде створюватися земельний банк, необхідно також створити механізм формування ціни на земельні ділянки (можливо, ввести обмеження мінімальної ціни).
Подовження заборони на продаж земель сільгосппризначення на один рік не означає, що з 1 січня 2018-го такі земельні ділянки можна буде вільно продавати. Мораторій на продаж земель сільгосппризначення передбачено п. 15 і 14 Перехідних положень Земельного кодексу України (ЗКУ) і діє з моменту прийняття останнього. Редакція цих пунктів неодноразово змінювалася, завжди при цьому передбачаючи заборону на продаж сільгоспземель і подовжуючи строк дії мораторію", - йдеться в статті.
6 жовтня Верховна Рада продовжила мораторій на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення до 1 січня 2018 року. Законопроект №5321-1 в цілому підтримали 297 депутатів.
6 вересня президент України Петро Порошенко закликав Верховну Раду зняти мораторій на купівлю-продаж землі. "Відсутність права на вільну купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення, безумовно, стримує інвестиції в аграрну сферу, порушує права селян, занижує, між іншим, оренду, виймаючи з їхньої кишені останні копійки, - заявив Порошенко.