UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дії поліцейських привели до загибелі 22-річного хлопця: оприлюднено вирок львівським патрульним

Обвинувачені вину не визнали і відмовилися давати свідчення в суді. Кожен отримав по 8 років позбавлення волі.

Шістьох співробітників роти ТОР патрульної поліції засудили до 8 років позбавлення волі. Обвинувачених визнали винними в перевищенні влади і службових повноважень, що призвело до загибелі 22-річного Володимира Клима, повідомляє «Судовий репортер». Вирок, оголошений Галицьким районним судом Львова 3 серпня, з'явився в реєстрі у вівторок, 10 серпня.

Згідно з текстом вироку, суд виявив в дії поліцейських численні порушення, встановивши наступні факти:

Судмедекпертіза встановила, що дихальні шляхи померлого були повністю перекриті прозорим поліетиленовим пакетиком.

Лікар швидкої допомоги вказала на грубі порушення, допущені поліцейськими при спробі зробити потерпілому непрямий масаж серця: з нього не зняли верхній одяг і не звільни стягнуті за спиною руки. Однак, коли в дихальних шляхах у людини знаходиться сторонній предмет, його рухи обмежувати у жодному разі не можна. Людині потрібно дати можливість самому виплюнути або витягнути предмет з рота. Руки потерпілого були стягнуті за спиною, стяжку з лівої руки поліцейські зняли після приїзду медиків. Суд взяв до уваги той факт, що поліцейські регулярно проходять курси медичної підготовки і складають заліки.

 

У висновку судово-медичної експертизи йдеться, що сторонній предмет може потрапити в дихальні шляхи людини внаслідок випадкового раптового вдиху, зокрема, при несподіваному падінні, переляку, крику, кашлі тощо. При цьому людина відчуває страх, який супроводжується безладною руховою активністю: він починає хрипіти і здійснювати судомні дихальні рухи. З урахуванням відеозаписів камер зовнішнього спостереження і нагрудних камер патрульних, дій потерпілого і даних досудового слідства, експерти не виключили, що заходи фізичного впливу поліцейських могли сприяти переміщенню пакетика з рота до просвіту гортані потерпілого. Потерпілий, перебуваючи в свідомості, ймовірно, міг би сам собі допомогти, якби поліцейські припинили застосовувати до нього силу.

Непрямий масаж серця не міг допомогти хлопцю, після того, як пакетик опинився у нього в дихальних шляхах. Запобігти смерті могли б медики, розрізавши йому гортань і ввівши трубки для відновлення дихання. Однак швидку допомогу не повідомили, що хлопець задихається від стороннього предмета: поліцейський обмежився словами про «людину без свідомості».

З урахуванням результатів судмедекспертизи і обставин справи суд дішов  висновку, що саме дії поліцейських, які явно вийшли за межі своїх повноважень, стали причиною смерті хлопця від удушення.

 

Усі шестеро обвинувачених свою провину не визнали і відмовилися давати свідчення в суді.

Захист по суті обвинувачення аргументів не наводив. Адвокати просили визнати неприпустимими докази провини поліцейських, так як досудовим слідством займався неуповноважений орган: Служба безпеки України, а не Державне бюро розслідувань. Захист вказував на порушення процесуальних строків, порушення порядку збирання доказів, порушення вимог Кримінально-процесуального кодексу щодо розкриття матеріалів справи стороні захистутощо. Суд ці клопотання відхилив, пославшись на право генерального прокурора доручати розслідування іншому органу досудового слідства.

Сім'я Володимира Клима подала позов на відшкодування морального збитку на 7 млн гривень. Сестра потерпілого повідомила, що пережила викидень на тлі стресу.

Суд задовольнив позов частково, постановивши виплатити батькам і брату померлого 4 млн гривень. Іншим родичам у позові було відмовлено на тій підставі, що вони не проживали разом з покійним.

Читайте також: Після зґвалтування в Кагарлику шість осіб отримали підвищення - МВС

Усі засуджені - інспектори роти тактико-оперативного реагування. Олександра Демчину, Назарія Андрушківа, Станіслава Гетьмана, Степана Дороша, Дмитра Леськіва й Олега Устіяновского визнали винними в перевищенні влади і службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, (ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу) і в скоєнні злочину групою осіб без попередньої змови ( ч. 1 ст. 28 КК). Усіх шістьох позбавили спеціального звання «лейтенант поліції», а також заборонили працювати в правоохоронних органах протягом трьох років після відбуття покарання.

Поліцейські отримали не максимальні терміни, ч. 3 ст. 365 КК передбачено від 7 до 10 років позбавлення волі.

У патрульної поліції заявили, що з вироком не згодні і оскаржуватимуть його в апеляції. У відомстві стверджують, що співробітники «робили все від них залежне, щоб врятувати хлопця».  Нікого з обвинувачених не відсторонювали, і після винесення вироку вони продовжили нести службу.