UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держкіно хоче обрати нову Раду з держпідтримки кінематографії за закритими дверима

Такі дії викликали обурення кіноспільноти та Комітету ВРУ з питань свободи слова.

Державне агентство України з питань кіно, яке в закритий спосіб затвердило склад комісії для проведення конкурсу з відбору членів Ради з державної підтримки кінематографії, тепер хоче в такий же закритий спосіб обрати новий склад Ради, заявив народний депутат, голова комітету ВРУ з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.

Він повідомив, що перше засідання конкурсної комісії з відбору членів Ради з державної підтримки кінематографі заплановано на сьогодні, але нюанс в тому, що Держкіно відмовилось допускати журналістів на засідання чи проводити пряму трансляцію.

«Причина вже звична: «інформація є чутливою для оприлюднення в умовах воєнного стану». Це неадекватно, коли органи користуються воєнним станом, аби не спілкуватися з медіа. І це при тому, що це порушує постанову уряду, де чітко прописано, що на засіданнях конкурсної комісії можуть бути присутніми журналісти. І там же йдеться про те, що трансляція має бути забезпечена в режимі реального часу», - наголосив Юрчишин.

Він додав, що якщо журналістів таки не допустять на засідання, питання винесуть на розгляд Комітету та навіть будуть звертатись до правоохоронних органів.

Читайте також: З початку року єдиний телемарафон коштував українському бюджету 790 млн грн

Нагадаємо, що до повноважень Ради з державної підтримки кінематографії (РДКП)входить визначення проєктів, які отримають державне фінансування.

Повноваження чинної ради закінчились ще навесні 2023 року, однак Кабмін подовжив термін їх роботи до кінця воєнного стану. Однак Спілка кінематографістів оскаржила це рішення в суді та виграла позов у всіх інстанціях – Держкіно зобов’язали провести конкурс на обрання нового складу Ради.

Врешті 10 липня Держкіно опублікувало перелік новообраних членів комісії, яка має відібрати новий склад РДКП,за підписом т. в. о. голови Юлії Шевчук. Це викликало обурення з боку кіноспільноти, яка сумнівається у прозорості відбору.

Також Держкіно розширило перелік вимог до кандидатів, порушивши статтю 9 Закону України "Про державну підтримку кінематографії", що також обурило кіноспільноту. Відповідно до законодавства  кандидати повинні мати не менше ніж три роки досвіду роботи у сфері кіно як продюсери, кінодраматурги, режисери, юристи, економісти тощо. Тепер Держкіно вимагає, щоб кандидати вели діяльність, «спрямовану на підтримку країни та її популяризацію за кордоном». Однак активісти вказують, що в умовах війни не всі кінематографісти мають змогу виїздити на кордон.