Канцлер Олаф Шольц пообіцяв Києву 40 БМП Marder. Тепер федеральний уряд Німеччини поспіхом шукає обіцяні бронемашини.
Як з’ясували журналісти Der Spiegel, БМП, швидеш за все, візьмуть зі складів Бундесверу, хоча німецьким військовим самим бракує їх. Канцдер Олаф Шольц у четвер відступив від своєї старої позиції і пообіцяв Україні бронетехніку. Тим самим голова німецького уряду змусив німецьких військових, політиків і експертів у сфері безпеки шукати відповіді на складні питання. Де взяти ці Marder? Хто повинен їх надати: німецька армія, запаси зброї якої і без того скромні, чи промисловість?
У п’ятницю прес-секретар уряду Штеффен Гебештрайт пообіцяв берлінським журналістам відповідь «до кінця дня». Міноборони ФРН повинно було дати «остаточну відповідь» до того часу. Однак, вона так і не з'явилася. Натомість деякі німецькі депутати отримали листи від Міноборони з розмитою заявою про очікуваний «внесок промисловості і Бундесверу». Прес-реліз міністра оборони Крістіни Лабрехт теж не допоміг прояснити ситуацію. В ньому йшлося, що Україні передадуть БМП Mader «з запасів виробника чи німецької армії». Все це, на думку Der Spiegel, говорить про те, що обіцянку канцлера Шольца не так вже й просто втілити.
Der Spiegel пише, що у виробника зброї Rheinmetall є ще приблизно 60 списаних БМП Marder, які можна відремонтувати і модернізувати. Але це займе надто багато часу. Оскільки фереральний уряд хоче передати 40 Mader, щоб забезпечити український батальйон до кінця березня, німецькій армії доведеться віддати більшу частину БМП, які є в її власних запасах. У свою чергу, Rheinmetall компенсує їх у наступні місяці, модернізувавши машини з власних запасів, - сказали виданню представники німецького уряду і джерела в промислових колах.
В Бундесвері сказали Der Spiegel, що передача Marder - це сейозний тягар для німецьких військових. Але все ж цей процес можна провести. Зараз Бундесвер готує тренувальну програму для українських танкістів, яка повинна почати свою роботу якомога швидше. Очікується, що пришвидшений курс підготовки буде тривати від чотирьох до восьми тижнів. І, швидше за все, вчити українських військових будуть в місті Мунстер у Нижній Саксонії.
Der Spiegel пише, що проблеми з передачею БМП Mader можуть пов’язані з довготривалим мовчанням уряду на тлі переговорів з Парижем і Вашингтоном. Аж до спільної заяви канцлера Олафа Шольца і президента Джо Байдена в четвер про рішення передати німецькі і американські БМП Україні, федеральна канцелярія тримала ці плани в секреті. Про них не знали навіть відповідні підрозділи в Міноборони ФРН. Через це ані армія, ані оборонна промисловість не могли підготуватися до зміни позиції німецького уряду щодо бронетехніки для України. Ніхто не з’ясував заздалегідь, де взяти обіцяну техніку.