Уповноважений верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулась до глав дипломатичних представництв держав-членів Європейського Союзу з проханням вимагати в Росії переведення українських військовополонених моряків у нейтральну країну для надання їм кваліфікованої медичної допомоги.
"Згідно з Третьою Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими 24 українські моряки мають статус військовополонених. Це визнає більшість цивілізованих країн світу. Незважаючи на це, усім морякам у січні 2019 року продовжено строк тримання під вартою на 3 місяці. Одним із головних питань залишається стан поранених моряків. А ні я, а ні адвокати, досі не отримали жодної підтвердженої медичними довідками офіційної інформації про те, які саме поранення було отримано, як здійснювалося лікування і як почуваються хлопці", - йдеться в заяві омбудсмена.
Вона нагадала, що за інформацією адвоката Сергія Бадамшина, який особисто бачив Василя Сороку 22 січня, моряк потребує негайної медичної допомоги - його рука не працює, пальці не згинаються, набряк не сходить, а у самій руці залишилися уламки.
Інших поранених українців Андрія Артеменко та Андрія Ейдера готують до перевезення з медичного блоку СІЗО "Матросская тишина" до СІЗО "Лефортово", де відсутні можливості для надання медичної допомоги, якої вони потребують.
"Закликаю країни ЄС посилити тиск на російську владу з метою дотримання нею норм міжнародного гуманітарного права. Наполягаю не лише на збереженні, а й на подальшому посиленні відповідних санкцій. Зокрема, я вимагаю від РФ направити поранених військовополонених до третьої (нейтральної) країни, для надання їм кваліфікованої медичної допомоги. Це відповідало б положенням Женевської конвенції 1949 року" - зазначила Денісова.
Вона також нагадала, що Україна наполягає на звільненні українських військовополонених моряків без будь-яких умов з боку РФ, зважаючи на основоположні принципи, які закладено у Женевській конвенції.
Зазначимо, що напередодні уповноважена з прав людини в Москві Тетяна Потяєва заявила про те, що нібито двоє з трьох поранених військовополонених моряків, яких ФСБ захопила в Керченській протоці, одужали і закінчують реабілітацію. Ще один поранений українець нібито практично видужав.
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяця заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб". Згодом українських моряків вивезли до Москви.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".