UA / RU
Підтримати ZN.ua

День зимового сонцестояння: традиції і заборони

Цього року він випадає на 21 грудня.

У 2024 році зимове сонцестояння буде 21 грудня о 11:21. Цей день буде найкоротшим, а ніч - найдовшою. Наші предки вважали, що з цим днем пов'язані магічні події, з ним також було пов'язано безліч традицій.

Читайте також: День святого Миколая: традиції свята

Традиції дня зимового сонцестояння

У багатьох культурах дні сонцестояння (і зимового, і літнього) носять особливе значення. Взимку святкували відродження Сонця, яке з цього дня все більше присутнє на небі.

У кельтів, які називали це свято Йоль, було прийнято прикрашати оселю ялиновими гілками. Їх вішали над входом, вікнами, а також в кожному кутку будинку.

Стародавні слов'яни святкували в цей день "народження Коляди" - сонячного божества. З цього дня хлібороби давнини починали співати обрядові пісні - колядки, і чекати настання весни.

День зимового сонцестояння називали Корочун - найкоротший у році.

У найдовшу ніч року прийнято гадати на майбутнє. Крім того, цей день відмінно підходить для того, щоб загадувати бажання.

Що не можна робити в цей день

Раніше існували певні заборони, яких варто дотримуватися в цей день. Наші пращури вірили, що це особливий період, коли слід загадувати бажання. Вважалося також, що у цей день на землю виходить різна нечиста сила, від якої треба захищатися за допомогою оберегів. Одним із них є гілки ялинки, запах яких відлякує нечисті сили.

В цей день не можна лаятися та сваритися.

У День зимового сонцестояння не можна скупитися. Вважається, що щедрі люди будуть обдаровані подвійно, а ті, хто скупиться – отримають по заслугах.

Прикмети Дня зимового сонцестояння

Дощ іде – до дощової весни.

Іній на деревах – до врожаю жита та пшениці.

Яка погода у зимове сонцестояння – такою буде і 31 грудня.

Тиха морозна погода – до м'якої та сніжної зими.