UA / RU
Підтримати ZN.ua

День вишиванки: історія та традиції святкування

Сьогодні українці відзначають День вишиванки.

Кожного року в Україні святкують День вишиванки. Свято традиційно відзначають у третій четвер травня. У 2023 році День вишиванки випадає на 18 травня. Свято присвячене нашому національному одягу – вишиванці.

Історія свята

День вишиванки є досить молодим святом. Ідея його започаткування належить письменниці і журналістці Лесі Воронюк. Вона, навчаючись у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича, запропонувала іншим студентами та викладачам вибрати один день і всім разом надіти вишиванки. Її надихнув одногрупник, який завжди ходив на пари в вишиванці.

Читайте також: День вишиванки: у мережі можна створити унікальний орнамент зі своїм ім'ям

Ідею Воронюк спочатку підтримали студенти та викладачі, але потім День вишиванки набув всеукраїнського масштабу. 

Традиції святкування

Цього дня в Україні прийнято замінювати повсякденний одяг вишиванкою або доповнювати його традиційною вишивкою.

До повномасштабного військового вторгнення РФ в нашій країні на свято організовували паради вишиванок у різних містах, а також тематичні акції та флешмоби. Під час війни проведення масових заходів є небезпечним, але День вишиванки можна зустріти у колі сім'ї та друзів.

Наші пращури вважали вишиванку святковим одягом, а не повсякденним. Також вишиванка була оберегом. Наші предки вірили, що орнамент на вишиванці має захисні властивості.

Вишивкою прикрашали рукави та комір сорочки так, щоб вона торкалася тіла. Вважалося, що на звороті не повинно бути вузликів, оскільки це може принести нещастя.

В залежності від області України може відрізнятися орнаменти на вишиванках.

Минулого року у Празі відбувся парад українських вишиванок. Сотні українців несли в руках плакати зі словами подяки Чехії за гостинність та допомогу.