UA / RU
Підтримати ZN.ua

День весняного рівнодення: традиції

З цього дня розпочинається астрономічна весна.

20 березня настає День весняного рівнодення. Народна назва свята – Сонцеворот. У цей час тривалість світлового дня дорівнює тривалості ночі. Далі дні стають довшими, а ночі – коротшими.

Читайте також: Перші прогнози: якою буде весна цього року

День весняного рівнодення у 2024 році настає у сьогодні, 20 березня о 05:07 за київським часом. Так, цього дня сонце зійде точно на сході і зайде точно на заході, рівно 12 годин воно перебуватиме над горизонтом і 12 годин – під горизонтом.

Починаючи з Дня весняного рівнодення, зміняться пори року за півкулями: у Південній настане астрономічна осінь, а в Північній – астрономічна весна, яка триватиме до дня літнього сонцестояння. Світловий день із цього моменту почне збільшуватися, а ніч – зменшуватися.

Традиції святкування

В давні часи вважалося, що з цього часу починаються оновлення в природі: тане сніг, набухають бруньки, птахи повертаються з півдня, гримить перший весняний грім.

Господині в цей день традиційно пекли булочки або печиво у формі птахів-жайворонків. Була також традиція підкидання здобного "жайворонка": солодку фігурку підкидали вгору якомога вище. Якщо вдавалося потім її зловити, то це обіцяло людині удачу протягом всього року.

Дівчата на свято співали пісні-веснянки, а чоловіки розпалювали багаття – через них стрибали самі і водили худобу, щоб не хворіла.

Також на свято треба було зробити прибирання, викинути непотрібні речі, щоб звільнити місце для всього нового.

У давнину також існувала традиція загадувати бажання у День весняного рівнодення. Вважалося, що воно обов'язково здійсниться.

В цей день також слід позбавитись негативних думок та пробачити всіх кривдників.