UA / RU
Підтримати ZN.ua

День великомучениці Параскеви: традиції

Свята вважається покровителькою та заступницею жінок.

10 листопада християни східного обряду відзначають свято, присвячене великомучениці Параскеві, яку також називають Параскевою П'ятницею. Вважається, що вона є покровителькою жінок, а також приносить у дім щастя та береже від диявольської мани.

Читайте також: Покрова: що не можна робити у свято

Традиції святкування

Свята також вважається покровителькою худоби та полів. У свято до церкви для освячення приносили фрукти та овочі, а у храмах проводили молебні.

Ікони Параскеви прикрашають квітами, які вважають цілющими. Якщо хтось занедужав, ці квіти прикладали до хворого місця. Дітей купали у відварах цілющих трав.

Великомучениця також вважалася покровителькою торгівлі. У дні, присвячені їй, влаштовували ярмарки, але в найпочеснішому місці встановлювали ікону Параскеви.

До цього дня у багатьох місцях починали м'яти та тріпати льон. Першину — перший обшарпаний пучок льону — жінки освячували в церкві та прикріплювали до ікони святої Параскеви. Зі святою пов'язують оберег-мотузку, зроблену з вовни і пов'язується на праве зап'ястя.

Молитва до Великомучениці Параскеви

О свята і преблаженна мучениця Христова Параскево, краса дівоча, мучеників похвало, чистоти образі, великодушних захист, премудрих подив, віри християнської хранителько! Молимо тебе, свята мучениця, будь про нас сумниця до Христа Бога. Його ж преблаженнішим зором завжди веселитися.

Моли Всемилостивого, що словом сліпим очі відкриє, нехай позбавить нас від хвороби очей наших, тілесних разом і душевних. Розжени твоїми святими молитвами темний морок від гріхів наших, випроси у Отця Світла світло благодаті душевним і тілесним очесом нашим. Просвіти нас, затьмарених гріхами, світлом Божої благодаті.

Святими твоїми молитвами буди нам грішним помічниця. Поклопочи і молись за окаянних і зело недбайливих грішниць, прискори на допомогу нам, бо зело немічні ми. Моли нареченого твого, непорочна Христова наречена. В ім'я Отця і Сина і Святого Духа, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.