UA / RU
Підтримати ZN.ua

День українського козацтва 2024: історія свята

Його відзначають у день Покрови Пресвятої Богородиці.

1 жовтня в Україні відзначають свято День українського козацтва. Щороку його святкують у день Покрова Пресвятої Богородиці.

Читайте також: День апостола Івана Богослова: історія

У 2023 році дату свята перенесли у зв’язку з тим, що з 1 вересня Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новий календар, і дату святкування Покрови, як і низки інших свят, змінили. Тепер його відзначають 1 жовтня, а значить День Українського козацтва теж перенесено на цю дату.

Історія свята

День Українського козацтва було засновано у 1999 році указом президента Леоніда Кучми. Свято було встановлено, «враховуючи історичне значення і заслуги Українського козацтва в утвердженні української державності та суттєвий внесок у сучасний процес державотворення».

Його відзначають саме на Покрову Пресвятої Богородиці, бо Божа Матір вважається покровителькою козацтва.

Козацтво з'явилося в Україні ще в XV столітті. Спочатку підрозділи козаків були організовані для оборони земель від степових орд. Надалі козаки брали участь у війнах проти Московського князівства на боці Речі Посполитої, а в ході Визвольної війни і проти неї.

Запорізька Січ вважається першим демократичним незалежним об'єднанням, яке мало ознаки республіканського ладу. Основними принципами були свобода і рівність. Не було ні панів, ні рабів, ні бідних, ні багатих. Всі мали рівні права і обов'язки. Але така свобода не супроводжувалася вседозволеністю. Жорстка дисципліна і відповідальність були запорукою успіхів під час військових походів.

Зараз в Україні зареєстровано близько десятка всеукраїнських громадських організацій українського козацтва та більш ніж п'ятсот обласних, районних, міських і сільських козацьких утворень, які продовжують традиції козацтва в Україні. Серед них «Українське козацтво», «Спілка козацьких організацій України», «Козацтво України», «Об'єднане козацтво України». У своїх лавах вони нараховують майже 200 тисяч осіб.