UA / RU
Підтримати ZN.ua

День святої Катерини: традиції свята

У цей день дівчата ворожили на судженого.

У понеділок, 7 грудня, християни східного обряду відзначатимуть День святої великомучениці Катерини. У цей день дівчата традиційно ворожили на судженого і намагалися дізнатися свою долю.

Традиції Дня святої Катерини

У цей день дівчата йшли в сад і зрізали гілку вишні. Вдома її ставили в воду і чекали Дня святої Меланії - 14 січня. Якщо до того дня вишня зацвіте, значить доля дівоча цвісти буде, якщо ні - то це поганий знак.

На вишні ворожили також хлопці. Якщо гілка пускала багато листя, то дружина у нього буде гарною, люблячою і працьовитою. Якщо ж гілка пускала листя, але не цвіла, значить, судилося хлопцеві одружитися на дівчині простій і нічим не примітній. Ну а якщо ж гілка і взагалі не цвіла, значить, і дружина буде лінива і сварлива.

У цей день також влаштовували вечорниці. Дівчата збиралися разом, варили кашу, на якій потім теж ворожили. Оскільки свято випадає на Різдвяний піст, на стіл потрібно було подавати тільки дозволені продукти.

Але залишатися на застілля в цей день допізна було не можна, вважалося, що так можна прогнівити долю. На вечорницях не танцювали, оскільки йде пост.

Але були й інші традиції. В день Катерини дівчина на виданні опівночі несла на найдавнішу родову могилу пучок безсмертника, щоб її доля не вмерла. Також дівчата приносили "жертву тополю": накидали на гілки вишивану хустину, щоб вдовою не залишитися. Близько ікони св. Катерини матері запалювали три свічки, "щоб рід не переривався".

Ворожіння в День святої Катерини

Як вже говорилося, дівчата в цей день ворожили на свою долю, і судженого. Існували різні ворожіння я, їх можна було робити як по одному, так і всі відразу.

Ворожіння на їжі. Необхідно взяти скоринку хліба зі стола і перед тим, як лягати спати в День Катерини, покласти її під подушку зі словами: "Суджений мій ряджений, приходь скоріше, нагодую тебе". Після цього уві сні повинен привидітися майбутній супутник життя.

Ворожіння на крупі. Перед вечерею потрібно перебрати крупу, попередньо поклавши в ємність до неї золоті, срібні та залізні предмети. Що першим витягне дівчина - такий достаток і буде у її нареченого.

Читайте також: Локдаун на свята: що кажуть про дати, формат і обмеження

Ворожіння на каші. Для старовинного ворожіння потрібно вийти у двір ввечері 7 грудня з горщиком пшеничного каші і сказати: "Доля, доля, йди до мене вечеряти!". Якщо при цьому починав кукурікати півень, значить бажання мало виповнитися. У сучасному світі півня для ворожіння відшукати доволі складно. Тому міські мешканки замість кукурікання можуть прислухатися до сигналів машин або інших звуків.