UA / RU
Підтримати ZN.ua

День святого Олексія: традиції та прикмети

В цей день дівчата співали веснянки.

Щороку християни східного обряду відзначають День святого Олексія. Це свято також має інші народні назви – Теплий Олексій, День Олекси Теплого, «водотік» або «пролий вода». Раніше його відзначали 30 березня. Але цього року дата свята змінилася, оскільки Православна церква України перейшла на новий календар свят. Тепер парафіяни ПЦУ відзначають його раніше – 17 березня.

Читайте також: Благовіщення Пресвятої Богородиці: заборони та прикмети

Традиції свята

З цим святом пов'язано багато народних традицій. В цей день господарі вже готувалися до початку польових робіт, виносили картоплю на вулицю, щоб загартувати її, і ремонтували інвентар.

У свято пасічники виносили надвір вулики і замовляли бджіл. Робили це, щоб комахи не шукали собі інших господарів.

На свято обов'язково молилися преподобному Олексію, щоб той захистив бджіл від напастей, послав гарне літо і «медові» ріки.

В цей день дівчата збиралися разом та співали веснянки, щоб закликати весну, а ввечері на Олексія Теплого було прийнято збиратися за святковим столом та проводжати зиму.

Заборони Дня святого Олексія

З давніх часів в цей день існували певні заборони. У народі вважалося, що цього дня не можна планувати далеку дорогу, бо щастя в ній не буде.

У свято не можна важко працювати фізично, шити, прибирати, вишивати, в'язати. В цей день жінкам, які мали маленьку дитину, заборонялося виносити з дому гроші або хліб. У давнину вірили, що так можна накликати злидні та «віддати долю дитини».

Наші пращури вірили, що у свято не можна сідати в сани, інакше мрії та бажання не здійсняться.

Народні прикмети

Яка погода на Олексія – така буде і на Великдень.

Якщо в цей день не видно шпаків, то найближчим часом буде негода.

Гуси, що високо летять, віщують снігопади.

Тепло на Олексія – слід чекати врожайний рік.

Якщо на Теплого Олексія бджоли зроблять перший обліт – буде добрий медозбір.