UA / RU
Підтримати ZN.ua

День Соборності України: в Києві живим ланцюгом з'єднали береги Дніпра

Сьогодні 101 рік від дня проголошення "Акту Злуки" УНР і ЗУНР.

Вранці 22 січня у Києві живим ланцюгом з'єднали два береги Дніпра. Кожен рік у цей день на міст Патона виходять тисячі українців, шикуючись в єдиний ланцюг, вони відзначають річницю однієї з найбільш знакових подій в історії українського державотворення – проголошення "Акту Злуки" УНР і ЗУНР.

Обернувшись прапорами України і взявшись за руки, колони рушили з лівого та правого берегів столиці, щоб посередині мосту об'єднатися в єдиний ланцюг і об'єднати синє та жовте полотнище в єдиний прапор України. Дорогою до мосту вони скандували: "Одна! Єдина! Соборна Україна!" і "Слава Україні! Героям Слава!".

Учасники акції виконували гімн України та вітали одне одного з Днем Соборності. Серед них багато підлітків і молодих людей, людей середнього віку і пенсіонерів, у флешмобі беруть участь кілька сотень людей.

В пам'ять про загиблих за незалежність нашої країни на Майдані і на сході України учасники акції запалюють свічки і проводять хвилину мовчання.

Традиція бере свій початок в 1990 році. Тоді, відзначаючи День Соборності, мільйони українців вишикувалися у живий ланцюг, що об'єднав Україну від Києва до Львова. Флешмоб на мосту Патона в Києві проводиться з 2008 року.

Зазначимо, 21 листопада, в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Свято як День свободи відзначалось з 2005 по 2011 рік, а за правління екс-президента-втікача Віктора Януковича його святкування фактично скасували та об'єднали із Днем Соборності 22 січня. Однак після Революції гідності 2014 року президент Петро Порошенко відновив його офіційний статус.

Нагадаємо, у січні 1918 року була створена Українська Народна Республіка, а на територіях, що входили до складу Австро-Угорської імперії, була утворена Західноукраїнська Народна Республіка. У грудні того ж року лідери двох держав підписали у Фастові попередній договір. 22 січня 1919 року цей договір, що увійшов в історію як "Велика Злука" - акт об'єднання українських земель, – був оприлюднений у Києві на Софійській площі.

За кілька місяців після проголошення возз'єднання більшовики зайняли Київ, Східну Галичину окупували поляки, а Закарпаття - Чехословаччина. І хоча "Акт Злуки" 1919 року виявився декларативним, ідея соборності продовжувала жити. І 22 січня 1990 року мільйони українців вишикувалися у живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День соборності.

Докладніше про українську революцію читайте у матеріалі Петра Кралюка "Наша "неправильна" революція 1917–1920 років" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".