UA / RU
Підтримати ZN.ua

День преподобної Ксенії Римлянки: історія та заборони свята

Дата свята змінилася.

Щороку християни східного обряду відзначають День преподобної Ксенії. Цього дня вшановують Ксенію Мілаську або Ксенію Римлянка. Раніше це свято відзначали 6 лютого, але у цього році його дата змінилася. Це пов'язано з тим, що Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новий календар. Так, парафіяни ПЦУ тепер відзначають День преподобної Ксенії Римлянки на 13 днів раніше – 24 січня.

Історія свята

За біблійною легендою, свята Ксенія Римлянка жила в V столітті. Вона народилася у родині заможного римського сенатора. При народженні дівчина отримала імя Євсевія. Вона була єдиною дочкою у сім'ї.

Читайте також: День святої Анни: історія свята

Дівчина з юних років мала сильну віру у душі та хотіла присвятити своє життя Богові. Але її батьки підготували для неї інше майбутнє: знайшли нареченого та запланували пишне весілля.

Євсевія, яка не хотіла цього шлюбу, таємно втекла з дому з двома відданими служницями. Вони кораблем прибули на острів Коа, де зупинились на краю поселення. Тоді Євсевія і змінила своє ім'я на Ксенію, що означає «подорожня».

На острові вони зустріли отця Павла, ігумена монастиря святого Андрія Первозванного в місті Миласі, який став духовним провідником Ксенії і її двох служниць. З острова Коа вони вирушили до Миласі, де Ксенія придбала невеликий будинок та переобладнала його на монастир. З часом до Ксенії почали долучатися й інші жінки, які хотіли вести чернечий спосіб життя.

Коли земний шлях Ксенії добігав кінця, вона попрощалася з сестрами і надовго залишалась в церкві сама, молячись перед розп'яттям. В час упокоєння Ксенії над монастирем з'явився хрест у блискучому вінку, який супроводжував похоронну процесію аж до місця поховання праведної черниці.

Вважається, що біля могили преподобної Ксенії відбулося багато чудесних зцілень.

Що не можна робити у День преподобної Ксенії

У давні часи в народі дотримувалися певних заборон в цей день. Так, на свято не можна лаятися, лихословити, конфліктувати.

Цього дня не можна було зав’язувати вузли. Вважалося, що так можна накликати похорон.

На свято не можна важко працювати фізично, прати, прибирати, вишивати.

У День преподобної Ксенії заборонялося стригти нігті, оскільки це могло викликати судоми.

Вважалося, що цього дня не можна перестилати ліжка, бо так можна накликати хвороби.