UA / RU
Підтримати ZN.ua

День Параскеви П'ятниці: традиції свята

Параскеву вважали помічницею і заступницею жінок.

10 листопада християни східного обряду відзначають День великомучениці Параскеви. Її вважали покровителькою жінок, вважалося, що її образ приносить в дім щастя, а також береже від диявольського мани.

Історія свята

Параскева народилася в Іконії у ІІІ столітті в родині ревних християн. Ім'я Параскева означає «п'ятниця» - день, коли розіп'яли Ісуса. Батьки хотіли дати дівчинці ім'я, яке підкреслило б її зв'язок з Христом.

Параскева пішла по стопах батьків і вирішила не виходити заміж за язичника, повністю присвятивши себе Богу. Незабаром жорстокий римський імператор Діоклетіан почав страшні гоніння на християн, направивши для розправи з ними в Іконію свого намісника Аетія. Аетій був зачарований красою Параскеви і просив її відректися від Христової віри, обіцяючи всілякі милості. Однак дівчина відмовилася відступитися від вчення Христа, її не злякали муки, яким її повалили язичники. Не в силах зламати завзятість Параскеви, Аелій наказав її обезголовити.

Читайте також: День Дмитра Солунського: традиції свята

Традиції Дня Параскеви

Свята вважалася покровителькою полів і худоби. На її честь служили молебні, а в церкву для освітлення приносили овочі і фрукти.

Трави і квіти, якими прикрашали ікони Параскеви, вважалися цілющими. Якщо хтось хворів, їх прикладали до хворого місця. У настоях з трав купали дітей.

Параскеву також вважали покровителькою торгівлі, тому на її честь влаштовували торги і ярмарки, на яких на найпочеснішому місці ставили ікону святої.

До цього дня в багатьох місцях приурочували початок мятья і тіпання льону. Первину - перший пучок льону - жінки освячували в церкві і прикріплювали до ікони святої Параскеви. Зі святою пов'язують оберіг-мотузочку, яку робили з вовни і пов'язували на правий зап'ясток.