UA / RU
Підтримати ZN.ua

День пам'яті жертв голодоморів: історія

У минулому сторіччі українці пережили три голодомори.

23 листопада в Україні згадують жертв голодоморів 1921-22, 1932-33 та 1946-47 років. Ця пам'ятна дата щороку припадає на четверту суботу листопада.

Українці у XX столітті пережили три голодомори. В історії особливе місце посідає Голодомор 1932-33 років, якому передували насильницька колективізація, розкуркулювання та масовий терор на селі. Тоді жертвами репресій кривавого тоталітарного режиму стали українські селяни слідом за духовенством та інтелігенцією.

Читайте також: В окупованому Луганську російські загарбники знищили пам’ятники жертвам Голодомору та сталінських репресій

Керівництво СРСР цинічно заперечувало факт масової смерті українських селян унаслідок Голодомору. Точна кількість жертв невідома. Тільки після здобуття незалежності України вдалося зняти табу з цієї теми.

Так, у 2006 році законом України Голодомор визнали геноцидом українського народу.

Вчені з Інституту демографії та соціальних досліджень заявили, що науково обґрунтована оцінка людських втрат у результаті Голодомору складає 4,5 мільйона осіб: 3,9 мільйона – внаслідок надсмертності, та 600 тисяч – ненароджені немовлята. Від голоду померло 13% населення нашої країни.

Щороку в Україні до Дня пам'яті жертв голодоморів проводять жалобні заходи. О 16:00 проходить загальнонаціональна хвилина мовчання, за якою слідує акція «Запали свічку пам'яті». Цього дня українці традиційно запалюють свічки у вікнах своїх будинків та біля меморіалів жертв голодоморів на згадку про тих, хто став його жертвами.

У жовтні цього року Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) визнала геноцидом українського народу Голодомор 1932-1933 років. Документ ухвалили одноголосно – відповідну резолюцію підтримали 80 голосами.

Загалом геноцидом Голодомор визнали щонайменше 30 країн світу, серед яких Британія, Люксембург, Словенія, Франція, Хорватія, Нідерланди, Італія, Швейцарія та інші. Відповідне рішення ухвалив і Європейський парламент.