9 серпня християни східного обряду відзначають День пам'яті великомученика Пантелеймона, відомого також як Пантелеймон-цілитель. Цього дня прийнято звертатися з молитвою до святого та просити про одужання та зцілення. Святий Пантелеймон є покровителем лікарів та військових.
Історія свята
Пантелеймон жив у Нікомідії на березі Мармурового моря у Малій Азії. Його батько був язичником, а матір – християнкою. Коли Пантелеймон подорослішав, він вирішив прийняти християнство. Він почав допомагати нужденним, відвідувати в'язниці та лікарні, а у своєму будинку ховав християн, яких відправили у вигнання.
Коли мати хлопчика померла, Пантелеймона віддали до язичницької школи, а потім – до медичної. Там він навчався у відомого лікаря на ім'я Євфросин. Пантелеймон виділявся серед однолітків, він володів гострим розумом, красномовством і тихою, поступливою вдачею.
Вже у дорослому віці Пантелеймон просив батька прийняти хрещення, але той відмовлявся. Але святий зміг повернути йому зір, тоді батько Пантелеймона увірував і пішов за сином.
Пантелеймон набув великої слави серед людей після дива зцілення. Але його здібності викликали заздрість та злість в лікарів, тому вони донесли цареві Максиміліану, що Пантелеймон прийняв християнство.
Цар звернувся до святого і запропонував спростувати слова інших лікарів і принести жертву богам. Пантелеймон відмовився і запропонував влаштувати випробування, щоб з'ясувати, хто – язичницькі жерці чи він – зможе зцілити невиліковно хворого. Це мало визначити на те, чия віра є істинною.
Язичники не змогли вилікувати хворого, а Пантелеймон з легкістю впорався з цим. Після цього багато хто увірував у Христа, а Максиміліан розгнівався і велів стратити зціленого. Пантелеймона ж він прирік на муки.
За біблійною легендою, святого підвісили на дерево за ноги, різали тіло гаками, палили свічками та розтягували на колесі. Пантелеймона також віддали на поталу диким звірам, кидали в морську безодню з каменем на шиї, але в результаті всіх тортур він залишився живим.
Цар після цього наказав відрубати мученикові голову. Коли це сталося, з рани виступило молоко, а не кров. Тіло Пантелеймона кинули в багаття, але воно залишилося неушкодженим. Після цього його поховали християни. Через тисячу років голова Пантелеймона стала святинею Афонського Свято-Пантелеймонового монастиря.
Традиції святкування
Цього дня було прийнято збирати ягоди. В народі вірили, що якщо їх засушити або зробити варення, то вони матимуть цілющу силу.
Також була традиція пекти пироги з капустою та пригощати друзів, родичів та нужденних.
На свято заведено роздавати милостиню, примовляючи "Тобі грошей трохи, а мені здоров'я міцне".
У давні часи вважалося, що людина, яка народилася 9 серпня, має дар цілительства. В народі вірили, що така людина може стати талановитим лікарем.
Що заборонено робити у День Пантелеймона-цілителя
В давні часи вважалося, що цього дня не можна працювати у полі, оскільки людину може вбити блискавка, а врожай – згоріти.
Також на свято заборонено носити та заготовляти сіно – Пантелеймона може його спалити.
На День Пантелеймона цілителя не можна пекти хліб. За народним повір'ям, це вважалося гріхом.
Не можна на свято бути байдужим до чужого горя. Треба допомогами тим, хто просить про це.
Молитва у День пам'яті Пантелеймона
О, преславний цiлителю, великомучениче Пантелеймоне! Поглянь милостивим оком твоїм на людей, що перед твоєю чесною iконою до Господа моляться щиро i просять вiд тебе помочi й заступництва. Донеси до Господа Бога нашого щиросерднi до Нього наші прохання й благання i допоможи вимолити грiхiв наших прощення й помилування. Ми бо – через беззаконня, переступи й провини нашi – не маємо належної відваги очей пiдвести на висоту небесну, анi пiднести голос молiння до неприступної слави Божої. Ти ж прийняв вiд Христа Спаса благодать недуги вiдганяти, немочi зцiлювати.
Тож просимо тебе: не вiдкинь нас, недосконалих і грішних, що приходимо до тебе i благаємо: будь нам Господньою утiхою в печалях, цією Небесною силою і благодаттю зцiли прелютi недуги нашi, разом з нами вимоли в Бога всiм нам усе те, що для Його помилування, очищення й спасiння потрiбне; щоб, молитвами нашими й твоїми Божу благодать i милiсть отримавши, прославляли ми всякого добра Скарбницю й дарiв Подателя Бога, у Тройцi Пресвятiй Єдиного, Отця, i Сина, i Святого Духа, нинi, i повсякчас, i на вiки вiкiв. Амiнь.