UA / RU
Підтримати ZN.ua

День пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія: історія свята

Цього дня віряни згадують братів Кирила і Мефодія

11 травня християни східного обряду відзначають День пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Святі відігравали важливу роль у становленні та розвитку слов’янського письменства і культури.

Історія свята

Брати Кирило та Мефодій були ченцями, проповідниками християнства та просвітниками. Вони також вважаються творцями кириличної абетки.

Читайте також: Львів'янка встановила рекорд України: писала щорічні радіодиктанти 23 рази поспіль

Кирило та Мефодій народилися в грецькому місті Солунь в IX столітті у сім'ї воєначальника. На основі грецької абетки Кирило створив слов'янську абетку. Для передачі звукової системи, він доповнив абетку новими буквами, запозиченими з глаголиці. Пізніше глаголиця лягла в основу кирилиці, на основі якої сформувалися алфавіти багатьох слов’янських народів.

Запровадження кирилиці стало величезним культурним зрушенням, оскільки сприяло формуванню власних мов, освіти, традицій та культури.

Брати займалися просвітницькою діяльністю та перекладали слов’янською мовою церковні книги, зокрема Євангеліє та Псалтир, а також самі писали оригінальні твори.

До початку повномасштабного вторгнення, цього дня в Україні організовували просвітницькі та культурні заходи, науково-практичні конференції, зустрічі з читачами в бібліотеках, концерти і фестивалі, присвячені українській мові та культурі.

Нагадаємо, що минулого року в Україні змінилася дата святкування Дня української писемності та мови. Раніше його відзначали 9 листопада.