UA / RU
Підтримати ZN.ua

День пам’яті Кіборгів: історія

Кіборги обороняли Донецький аеропорт 242 дні.

20 січня встановлений День пам'яті Кіборгів. Цього дня українці вшановують пам'ять захисників Донецького аеропорту (ДАП). Бої за аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів.

Історія пам'ятної дати

Офіційного статусу дата пам'ятна набула 20 січня 2022 року. Тоді спільним Наказом міністра оборони України та головнокомандувача Збройних Сил України був встановлений День вшанування пам'яті захисників Донецького аеропорту. 

Читайте також: На Донбасі загинув кіборг Сергій Кройтор

Українських захисників стали називати «кіборгами». За найпоширенішею версією, так про захисників ДАП казали вороги, які не могли інакше пояснити, чому гарнізон неможливо взяти штурмом.

Українські військові розпочали оборону Донецького аеропорту 26 травня 2014 року, коли бойовики підконтрольного Росії терористичного угрупування "ДНР" захопили будівлі аеропорту. У той день вони завдали удару по позиціях сепаратистів та встановили контроль над ДАП.

Наші захисники тримали оборону Донецького аеропорту 242 дні. 18-20 січня 2015 року сили антитерористичної операції (АТО) утримували перший поверх летовища, підвал і верхні поверхи контролював противник. Бойовики скористалися перемир'ям, яке оголосили для евакуації поранених і убитих, замінували перекриття аеропорту та підірвали будівлю.

Через підрив колон за різними даними тоді загинули близько 60 захисників летовища. Повне руйнування об'єкта змусило сили АТО 21 січня 2015 року відступити та закріпитися у сусідніх населених пунктах.

В обороні ДАП брали участь не тільки воїни, але і медики з волонтерами, які надавали допомогу та підтримку українським бійцям.

За даними Інституту національної пам'яті, під час боїв за ДАП загалом загинули 97 українських військових, ще троє вважаються зниклими безвісти.