UA / RU
Підтримати ZN.ua

День пам'яті Григорія Чудотворця: історія

У давнину вважалося, що на свято не можна приміряти чужі обручки.

17 листопада християни східного обряду відзначають День пам'яті Григорія Чудотворця. У цьому році дата святкування змінилася, оскільки з 1 вересня Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський календар. Так, парафіяни ПЦУ відзначатимуть всі неперехідні православні свята на 13 днів раніше.

Історія свята

За біблійною легендою, святий Григорій народився в місті Неокесарії у сім'ї язичників. Він здобув гарну освіту та з юності прагнув знайти сенс життя. Істина відкрилася Григорію лише у Святому Євангелії, і юнак прийняв християнство.

Читайте також: День святого Василя: коли його святкуватимуть у 2024 році

Григорій вів благочестиве життя, утримував себе у чистоті та цнотливості. Така поведінка дратувала його однолітків-язичників. Вони вирішили зганьбити юнака і підіслали до нього блудницю, яка почала вимагати з нього плату за нібито скоєний ним гріх. Однак, отримавши гроші, жінка впала на землю у нападі, а потім сама зізналася в ошуканстві. Григорій прочитав над грішницею молитву, і вона очистилася від скверни.

Пізніше Григорій пішов до пустелі, де хотів жити на самоті до кінця своїх днів. Однак йому судилося стати єпископом Неокесарії. Під час служіння Господу, він зробив багато праведних справ та прославився дивами. Григорій міг зцілювати хворих, виганяти бісів, примиряти тих, хто ворогує.

Що не можна робити у свято

У давнину наші пращури дотримувалися певних заборон у День Григорія Чудотворця.

Так, цього дня заборонялося міряйте чужі обручки. Вважалося, що це призведе до нещастя.

На свято не можна вирушити у далеку дорогу. Краще зробити це наступного дня.

Не можна сваритися, лихословити, лаятися та пліткувати цього дня.

Також в цей день заборонялося підстригати нігті та волосся. Вважалося, що так можна «зрізати» удачу.