UA / RU
Підтримати ZN.ua

День хрещення Київської Русі - України: історія

Свято щорічно відзначають 28 липня.

У середу, 28 липня, в Україні відзначають День хрещення Київської Русі. В цей день також святкують День Володимира Великого, оскільки вважається, що саме цей князь хрестив Київську Русь.

Історія свята

Офіційно свято називається День хрещення Київської Русі - України. Воно було встановлене указом третього президента України Віктора Ющенка від 25 липня 2008 року.

Вважається, що саме 28 липня князь Володимир прийняв хрещення і повернувся до Києва. Дату ж самого хрещення точно встановити не вдалося. Вважається, що це сталося 14 серпня 988 року.

Як хрестили Київську Русь

Звернення в християнство було стандартною практикою Візантії у відносинах з войовничими кочівниками. Таку ж практику застосували по відношенню і до Київської Русі. Для цього Константинопольський патріарх Фотій І направив до Києва послів. Деякі джерела свідчать про те, що в цей час були хрещені князі Аскольд і Дір з «боярами», за відомостями інших джерел, першим на Русі відбулося хрещення відбулося за часів Василя І і патріарха Ігнатія.

Першим правителем Київської Русі, який прийняв християнство, була княгиня Ольга, бабуся князя Володимира. Вважається також, що Володимир вирішив хрестити Русь за політичними мотивами, сподіваючись таким чином об'єднати ворогуючі племена і зміцнити владу.

У «Повісті временних літ» говориться про те, що до хрещення відбувалося «випробування вір». Київському князю пропонували прийняти іслам і іудаїзм, але він зупинився на християнстві.

Читайте також: Сто тисяч вірян Московського патріархату святкують День Хрещення Русі на Володимирській гірці. Лише одиниці в масках

Володимир прийняв хрещення в Херсонесі, взявши ім'я Василь. Він одружився з візантійською царівною Анною.

Масове хрещення жителів Русі відбулося в Дніпрі. Але цю подію підтримували не всі. Незгодних часто доводилося вмовляти, іноді це робили за допомогою зброї.