UA / RU
Підтримати ZN.ua

День хрещення Київської Русі – України: історія свята

Цього дня також відзначають День української державності.

У четвер, 28 липня, в Україні відзначають День хрещення Київської Русі – України. Цього дня віруючі також святкують День Володимира Великого, оскільки вважається, що саме він хрестив Київську Русь. Цього року у цей день наша країна також уперше відзначає День української державності.

Читайте також: День святої Ольги: традиції святкування

Історія свята

Цей день офіційно називається День хрещення Київської Русі – України. Його було засновано указом третього президента нашої країни Віктора Ющенка від 25 липня 2008 року.

Вважається, що саме 28 липня князь Володимир Великий прийняв хрещення у Херсонесі та повернувся додому, до Києва. Дату самого хрещення Русі-України встановити не вдалося. Вважається, що це сталося 14 серпня 988 року.

Як проходило хрещення Київської Русі

У ті часи звернення до християнської віри було звичною практикою поведінки Візантії з войовничими кочівниками. Таку ж практику вирішили застосувати і до Київської Русі. Для цього Константинопольський патріарх Фотій І відправив до Києва послів.

За даними деяких джерел, у цей час були хрещені князі Аскольд та Дір з «боярами». Але в інших джерелах згадується, що перше хрещення на Русі сталося за часів Василя І та патріарха Ігнатія.

Першим правителем Київської Русі, котрий прийняв християнство, була бабуся Володимира Великого, княгиня Ольга. Вважається також, що Володимир вирішив хрестити Русь з політичних мотивів, прагнучи цим об'єднати ворогуючі племена і зміцнити владу.

У «Повісті минулих літ» згадується «випробування вір», яке відбувалося перед хрещенням. Вважається, що київському князю пропонували прийняти іслам та іудаїзм, але він зупинив свій вибір на християнстві.

Володимир прийняв хрещення у Херсонесі та взяв собі ім'я Василь. Він одружився з візантійською принцесою Анною.

Масове ж хрещення жителів Русі відбулося у Дніпрі. Водночас його підтримали не всі. Незгодних змінити віру доводилося вмовляти, іноді це робили з допомогою зброї.