UA / RU
Підтримати ZN.ua

День хрещення Київської Русі: історія свята

Свято щорічно відзначають 28 липня.

У вівторок, 28 липня, в Україні відзначають свято, присвячене хрещенню Київської Русі. Зазвичай у цей день церкви влаштовують хресний хід, але цього року у зв'язку з пандемією коронавірусу його вирішили не проводити.

Історія свята в Україні

Офіційно свято має назву День хрещення Київської Русі – України. Воно було встановлений указом третього президента України Віктора Ющенка від 25 липня 2008 року, повідомляє «112. Україна». Свято щорічно відзначають 28 липня.

Вважається, що саме в цей день князь Володимир прийняв хрещення і повернувся в Київ, щоб хрестити Русь. А ось дату самого хрещення точно не встановили, її визначили лише приблизно. Вважається, що це сталося 14 серпня 988 року.

Історія хрещення Київської Русі

Звернення в християнство було стандартною практикою Візантії у відносинах з войовничими кочівниками. Таку ж практику застосували по відношенню і до Київської Русі. Для цього Константинопольський патріарх Фотій І направив до Києва послів. Деякі джерела свідчать про те, що в цей час були хрещені князі Аскольд і Дір з «боярами», за відомостями інших джерел, першим на Русі відбулося хрещення відбулося у часи Василя І і патріарха Ігнатія.

Першим правителем Київської Русі, який прийняв християнство, була княгиня Ольга, бабуся князя Володимира, яка прийняла ім'я Олена.  Відомо також, що князь Володимир вирішив хрестити Русь за політичними мотивами, сподіваючись таким чином об'єднати ворогуючі племена та зміцнити власну владу.

Згідно до "Повісті временних літ", до хрещення князя Володимира відбувалося "Випробування вір". Тоді київському князю надходили пропозиції прийняти іслам, юдейську віру, однак він зупинив свій вибір на християнстві.

Читайте також: Собор Архангела Гавриїла: історія свята

Згодом Володимир хрестився в Херсонесі, прийнявши нове ім'я - Василь. Також він охрестив дітей і підданих і женився на царівні Анні з Візантії. Масове хрещення народу пройшло в Дніпрі. При цьому не всі були згодні відмовлятися від язичництва, але їх "переконували". Іноді за допомогою зброї.