UA / RU
Підтримати ZN.ua

День державного прапора України:10 фактів про символ нашої держави

За свою історію наш прапор неодноразово був символом боротьби і свободи.

Починаючи з 2004 року, 23 серпня Україна відзначає День державного прапора. Цю дату було обрано, бо саме 23 серпня 1991 року група депутатів уперше внесла національний прапор України до сесійної зали Верховної Ради.

Читайте також: В Криму, Маріуполі та Херсоні: Зеленський пообіцяв повернути український прапор на всі українські території

Ми зібрали десять цікавих фактів з історії українського прапора.

Перша згадка

Перше поєднання жовтого і блакитного кольорів зустрічається на гербі Львова, який місту подарував його засновник – Данило Галицький. Перша згадка про нього датована 1256 роком. Ці ж кольори також були на гербі та прапорі Галицько-Волинського князівства – золотий лев на блакитному фоні.

Козацькі прапори

Поєднання блакитного кольору з жовтим або золотим було розповсюджене за часів козацтва, особливо починаючи з XVIII ст. У козаків часто зустрічалися сині стяги, прикрашені золотими чи жовтими елементами, образами православних святих або ж козаків.

Жовто-блакитний чи блакитно жовтий

Раніше можна було зустріти обидва варіанти використання кольорів, проте, починаючи з 1848 року, поступово став переважати синьо-жовтий варіант, котрий, зрештою, й закріпив у грудні 1918 уряд УНР.

За неперевіреними даними, китайська художниця Мао Мао в 1992 році попросила першого президента України Леоніда Кравчука поміняти розташування кольорів на прапорі, бо таке поєднання, на думку Мао, символізувало біди для держави.

Значення кольорів

Найпоширеніше тлумачення українського прапора: синій колір символізує ясне небо, а жовтий – стиглі пшеничні поля. Саме це пояснення сприяло популяризації прапора у Придніпров’ї на початку XX століття. Однак існують також  інші трактування колірної гами.

З релігійного погляду синій колір – божа сила, а жовтий – це віра. Є ще й сакральна версія тлумачення колірної гами, відповідно до якої жовтий – це сонячне, вогненне, творчо-активне божественне начало (вогонь), а синій – щось консервативне, пасивне, що потребує активізації (вода).

Зміна форми

На самому початку синьо-жовті прапори були трикутної форми. Вперше намагалася утворити прямокутний прапор жовтого та блакитного кольорів Головна Руська рада на Галичині. А вже в 1848 році за ініціативою Ради на міській ратуші Львова вперше підняли жовто-блакитний прапор.

Перше офіційне визнання

Перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося 22 березня 1918 року. Тоді Центральна Рада ухвалила закон, затвердивши поєднання жовтого і блакитного як стяг Української Народної Республіки.

Найвищий флагшток

23 серпня 2021 року на горі Бона, на Тернопільщині, встановлено найвищий флагшток з державним прапором України. Висота рекордного флагштоку – 35 метрів, на найвищій точці від рівня моря 397 метрів . Дане досягнення зафіксоване «Книгою рекордів України».

Унікальність

Серед прапорів слов’янських країн тільки український та боснійський прапори не мають червоного кольору.

Рекордна висота

У 2016 році українські альпіністи Олександр Оришко, Денис Пєсков, Юрій Гаврилюк та Андрій Єрко встановили наш прапор на вершині найвищого вулкана світу — Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота — 6872 метри.

Цього ж року 2016 року Ірина Галай – перша українка, яка підкорила Еверест, розгорнула там український прапор.

Ірина Галай - instagram.com/iraaleksandrovna

Найбільший намальований прапор

Найбільший намальований державний символ з'явився в 2014 році за ініціативи місцевих активістів в Києві на Оболонській набережній. Прапор був внесений до національного реєстру рекордів України, як найбільший намальований на бетонній поверхні прапор України — його розмір 1800 м².