UA / RU
Підтримати ZN.ua

День апостола Пилипа: традиції і заборони

В цей день заведено збиратися на вечерю всією сім'єю.

14 листопада християни східного обряду відзначають День апостола Пилипа. Цього дня вірян вшановують пам'ять Пилипа, який був обраний Спасителем одним з дванадцяти апостолів та згаданий у всіх чотирьох Євангеліях. Також це свято називають Заговини. Наступного дня, традиційно, починається Різдвяний піст.

Історія свята

За біблійним переказом, після Вознесіння Христа, апостол Пилип проповідував Слово Боже в Галілеї, супроводжуючи проповіді чудесами. Він воскресив маленьку дитину, яка померла на руках у матері. Пилип пройшов Грецію, Сирію, Малу Азію, Лідію, Місію, всюди проповідуючи Євангеліє.

Читайте також: День апостола Івана Богослова: історія

Коли Пилип прибув до міста Єраполіс (Фригія), за наказом правителя Анфіпата його схопили і розіп'ятий на хресті. Він прийняв смерть мученика за свою віру.

Традиції свята

Віряни відзначають Пилипівське заговіння – останній день у році, коли можна їсти продукти тваринного походження. В цей день ще дозволяється вживати м'ясо та молочні продукти, а ось із наступного дня (15 листопада) вже розпочинався піст.

З постом починався час, коли жінки збиралися разом і проводили час за прядками. Жінки працювали, спілкувалися, співали і готувалися до Різдва Христового.

У День апостола Пилипа існувала традиція збиратися за вечерею всією родиною. Господині востаннє готували м'ясні страви перед постом. Залишки вечері згодовували котам і собакам, а також домашній худобі, щоб всі тварини легко пережили пост.

Що не можна робити у День апостола Пилипа

У давнину на свято дотримувалися певних обмежені і заборон. Так, у День апостола Пилипа не можна важко працювати фізично, прибирати, прати.

Цього дня заборонялося їсти солодке. Вважалося, що так можна накликати біду та хвороби.

На свято не можна лаятися, лихословити, конфліктувати, пліткувати.

В цей день не можна відмовляти у милостині.

У День апостола Пилипа заборонялося переїдати. Вважалося, що це може накликати голодні часи.