UA / RU
Підтримати ZN.ua

Цього року абітурієнтам доведеться розставляти пріоритети при вступі до ВНЗ

Цьогорічна вступна кампанія має ряд суттєвих відмінностей, порівняно з попередніми.

Основних нововведень вступної кампанії цього року - три: новий підхід до обчислення конкурсного бала, запровадження пріоритетності (рейтингування) поданих заяв; автоматизована система надання рекомендацій до зарахування на місця державного замовлення, що має відбутися в один етап, а не в три, як було раніше.

Про це в статті для DT.UA пишуть експерти Громадянської мережі ОПОРА Ольга Стрелюк і Наталія Радиш.

Всі ці нововведення взаємопов'язані і мають на меті зробити процедуру зарахування на бюджетні місця справедливою та унеможливити корупційні ризики, що були допустимі в попередні роки, відзначають автори.

Як і в попередні роки, вступники можуть подати для участі в конкурсному відборі заяву (заяви) не більше ніж до п'яти вищих навчальних закладів України і не більше ніж три заяви в кожному з них. Але цьогоріч у заяві вказуватиметься, окрімнапряму підготовки, і факультет, на який вступає абітурієнт. Тож якщо у виші є три факультети, на яких готують спеціалістів з одного напряму підготовки (а такі є, наприклад, у КПІ), - заява на вступ на цю спеціальність на кожен із факультетів рахуватиметься окремо.

Усі подані заяви мають бути прорейтинговані (в них мають бути виставлені пріоритети). Це означає, що абітурієнт повинен вказати, у якій черговості він хотів би бути зарахованим до навчального закладу за обраними спеціальностями. Тобто пріоритет №1 - це заява на певну спеціальність у певний виш, де абітурієнт хоче навчатися найбільше. Якщо ж конкурсний бал абітурієнта не дозволятиме йому бути зарахованим на бюджет за цією заявою з пріоритетом №1, то наступним вибором абітурієнта є виш і спеціальність, вказані у заяві з пріоритетом №2, і так далі.

Важливо, що абітурієнт пріоритезує не виші, а заяви в них. Тому цілком допустимо, що абітурієнт у одному виші подає три заяви, які матимуть 1, 5 і 10 пріоритет.

"Присвоюючи пріоритет кожній заяві, абітурієнт, фактично, обирає стратегію, яка дасть йому змогу стати студентом найбільш прийнятного для нього вищого навчального закладу, а також спеціальності. У даному разі прийнятність - не обов'язково найкращий вищий навчальних заклад країни чи найбільш популярна спеціальність. Це можливість стати студентом відповідно до низки критеріїв - і тих, що виставляє ВНЗ перед абітурієнтом, і тих, що виставляє абітурієнт перед вишем", - пишуть автори статті.

Окремо автори відзначають останній критерій, який є другим нововведенням цієї вступної кампанії, - застосування коефіцієнтів до складових конкурсного бала. Якщо в попередні роки конкурсний бал формувався шляхом простого додавання результатів ЗНО, бала за шкільний атестат і творчі конкурси (коли такі були) і міг становити від 800 до 1200 балів, то цьогоріч, оскільки результати ЗНО, бали за атестат і творчі конкурси множитимуться на вагові коефіцієнти, він становитиме максимум 210 балів, причому на всі спеціальності.

Детальніше про нововведення вступної кампанії, а також про те, яким чином обчислюється конкурсний бал – читайте в статті Ольги Стрелюк та Наталі Радиш Нові правила вступу вимагають від абітурієнта відповідального підходу на ZN.UA.