UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому у Києві досі не запрацювала передана Ізраїлем система розумного оповіщення

У КМДА заявляють, що спеціалісти продовжують вдосконалювати систему

За інформацією ZN.UA ще у грудні 2023 року Ізраїль передав Україні систему раннього/розумного оповіщення для встановлення її в Києві. Але вона досі не введена в дію. Як повідомлялося раніше, ця система, схожа на «Цева адом», що застосовується в Ізраїлі, була створена ізраїльськими фахівцями спеціально для України. Вона точніше визначає місце можливого падіння ракети і посилає повідомлення про небезпеку на стільникові телефони громадян, що знаходяться в районі, який обстрілюється.

Чому ізраїльська система досі не введена в дію і скільки часу для цього знадобиться? Як після встановлення системи в столиці планується її мультиплікація на інші міста? Хто за це відповідатиме? Хто ще з боку держави, крім КМДА, залучений до процесу налагодження системи та введення її в дію? 

Запит із цими питаннями ми надіслали в КМДА і отримали відповідь.

Читайте також: Ізраїльська система оповіщення запрацює в Україні у вересні – посол Ізраїлю

«У Києві продовжують роботу з метою модернізації міської системи оповіщення населення у разі надзвичайних ситуацій. На нинішньому етапі представники Київської міської державної адміністрації (КМДА) спільно з фахівцями Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) та Збройних Сил України (ЗСУ) працюють з ізраїльськими фахівцями. Окремі елементи ізраїльської системи, зокрема інструмент раннього оповіщення про повітряну небезпеку, зараз адаптуються для потреб Києва», – йдеться у відповіді КМДА.

Чиновники зазначили, що ця робота є частиною проекту реконструкції та технічної модернізації територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення м. Києва, який виконується за погодженням з ДСНС.

Читайте також: На ринок систем оповіщення в Україні поклав око народний депутат-утікач Шахов — ЗМІ

«Київські фахівці розпочали роботу над новою системою ще у 2018 році. Були напрацьовані ключові потреби в контексті організаційної та технічної трансформації системи з урахуванням нових масштабів та змін, яких зазнала столиця. Адже існуюча система оповіщення, попри її робочий стан, потребувала удосконалення і застосування більш прогресивних підходів та можливостей», – зазначили у КМДА. 

За їхніми даними у 2022 році у Києві затверджено концепцію модернізації системи оповіщення. У липні 2023 року проект «Капітальний ремонт (модернізація) територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення (ТАСЦО) м. Києва» було перезавантажено з урахуванням вимог воєнного стану.

Читайте також: Міноборони Ізраїлю заявило, що не передаватиме Україні зброю, але допоможе із системою сповіщення про авіаудари

Передбачається оновлення обладнання з використанням сучасних інформаційних та телекомунікаційних технологій шляхом поступової заміни складових частин системи та каналів зв’язку територіальної автоматизованої систем централізованого оповіщення міста Києва про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій. А також – збільшення ділянки покриття території міста з урахуванням сучасної забудови, інфраструктури та акустичних показників. 

Протягом 2022-2023 років у межах першої та другої черг Проєкту встановлено кілька десятків кінцевих точок оповіщення в Деснянському районі та частково у Дніпровському районі міста Києва. Вони пройшли фазу комплексного тестування. На теперішній час ведуться будівельні роботи в межах третьої та четвертої черг Проєкту зі встановленням більш як сотні кінцевих точок оповіщення. Усього передбачено 13 черг реконструкції (модернізації) та понад 600 кінцевих точок.

Читайте також: Ізраїль передає Україні систему розумного оповіщенням щодо повітряних загроз — посол України

Фінансування капітального ремонту системи оповіщення столиці передбачено Міською цільовою програмою забезпечення готовності до дій за призначенням територіальної підсистеми міста Києва Єдиної державної системи цивільного захисту на 2024-2025 роки, її затверджено рішенням Київської міської ради у грудні 2023 року.

«Зараз Київ активно співпрацює та адаптує матеріали, надані ізраїльськими колегами. Однак слід зазначити, що за весь період роботи над створенням нової моделі оповіщення проаналізовано системи, що працюють у Польщі, Нідерландах, Німеччині та Сполучених Штатах Америки. Нова система забезпечить можливість диференційованих сигналів для різних територій та груп населення, залежно від загрози, оновлення інструкцій для різних груп та категорій щодо порядку дій у разі надзвичайної ситуації та інструкції для населення стосовно того, на які канали комунікації звертати увагу і які дії вчиняти після сигналу тривоги», – йдеться у відповіді.

Читайте також: «Онікс» чи «Циркон» – якими ракетами РФ била по Києву

У КМДА стверджують, що під час проєктування проводились дослідження в кожному районі столиці, щоб визначити точки в щільній забудові, де сигнали найкраще почують всі жителі мікрорайону. Під час цих досліджень напрацювали карту розташування гучномовців й спецобладнання. 

«Нова система зможе працювати без електропостачання і в умовах відключення всіх операторів зв’язку, керуватиметься автономно та із застосуванням штучного інтелекту», стверджують у КМДА, при цьому не уточнюючи, коли це станеться.

Читайте також: Столиця під масованим ракетним ударом, росіяни б'ють по Києву "Кинджалами"

Нагадаємо, The Times of Israel із посиланням на коментар неназваного українського чиновника повідомляло, що ізраїльська система попередження буде розгорнута в Україні до вересня 2023 року.