Четвертий день Страсного тижня називають Чистий або Великий четвер. Це день Таємної вечері, а також продовження підготовки до свята Великодня. У цей день необхідно помитися до світанку, а господині печуть головні великодні ласощі - паски.
Історія Чистого четверга
Вважається, що саме в четвер Ісус зібрав 12 апостолів на трапезу, яка відома як Таємна вечеря. Під час трапези Христос встановив таїнство Євхаристії (причастя). Він також дав заповіді про християнську любов і смирення.
Ісус також розповів своїм учням про те, що один з них його зрадить. Христос знав ім'я зрадника, але вирішив не вимовляти його вголос.
Перед вечерею Ісус омив ноги своїх учнів, що було жестом любові і смирення. Тому четвер називають Чистим і з цим обрядом пов'язана традиція митися до світанку в свято.
Традиції Чистого четверга і що не можна робити в свято
За обрядом, дорослі і діти миються до світанку. Вважається, що вода в цей час набуває цілющої сили. Після цього необхідно сповідатися і причаститися.
До цього дня було прийнято приводити дім в порядок, господині розвішували всюди рушники з вишивкою. Свічкою, яка була принесена ввечері з церкви, випалювали хрест над вхідними дверима і зберігали її до наступного Чистого четверга. В цей же день господині готували сіль для великоднього столу. Комок солі загортали в тканину і клали в піч. Після того, як тканина зотлівала, сіль діставали і зберігали до Великодня, а вранці на Великдень господар клав цю сіль на хліб і ставив під образами.
Вважається, що Чистий четвер найбільш сприятливий день для того, щоб зробити дитині першу стрижку: волосся буде густими і здоровими. З цієї ж причини дівчата і жінки також намагаються привести свою стрижку в порядок.
У цей день не можна виносити з дому нічого цінного і давати в борг, оскільки вважається, що так можна "віддати" благополуччя.
Цей день пов'язаний з очищенням душі, тіла і житла від бруду. Вважається. Що ті, хто в Чистий четвер в домі бруд розводить, весь рік будуть жити в бруді і сварках. Не можна залишати на ніч брудний посуд або білизну - це поганий знак, яким можна привабити хвороби.