UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чистий четвер: що заведено робити у свято

За легендою, саме у четвер відбулася Таємна вечеря.

13 квітня християни східного обряду святкують Чистий четвер. Це четвертий день Страсного тижня, у народі вірили, що у свято вода набуває цілющої сили.

Читайте також: Великодній кошик: які продукти можна святити у церкві

Значення Чистого четверга

Згідно з біблійною легендою, саме у четвер відбулася трапеза Ісуса зі своїми учнями, відома як Таємна вечеря, на якій Юда зрадив свого вчителя.

Вважається, що на знак любові та смирення Христос омив ноги своїх учнів. Назва свята «Чистий четвер» пов'язана з цим обрядом омивання ніг.

Що заведено робити у Чистий четвер

У народі вважалося, що вода цього дня набуває цілющої сили. Тому дорослі та діти мали скупатися до світанку. Після цього всі йдуть до церкви для сповіді.

До свята було заведено наводити порядок в домі. Хазяйки розвішували рушники з вишивкою.

Увечері з церкви приносили свічку, якою випалювали хрест над дверима, її потім зберігали до наступного Чистого четверга.

Цього ж дня господині готували сіль для великоднього столу. Грудку солі загортали в тканину і клали в піч. Після того, як тканина зотліла, сіль діставали і зберігали до Великодня, а вранці на Великдень господар клав сіль на хліб і ставив під образами.

У народі вважали, що Чистий четвер – добрий день для того, щоб зробити дитині першу стрижку. За повір'ям волосся після цього буде блискучим і здоровим. З цієї причини дівчата і жінки також намагалися впорядкувати свою зачіску.

У народі вірили, що у свято не можна виносити з дому нічого цінного, бо можна «віддати» добробут.

Чистий четвер вважався найкращим днем для того, щоб пекти паски. Але приступати до їхнього приготування можна було лише навівши порядок вдома.