UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи можна чоловікам пересуватися Україною: у Генштабі пояснили нюанси

Права громадян на вільне пересування буде дотримано.

Військовозобов'язані чоловіки можуть пересуватися Україною без будь-яких дозволів, а необхідність отримати відповідну виписку з військомату стосуються ситуацій при зміні місця, пояснила в коментарі РБК-Україна розповіла координатор руху адвокатів Збройних сил України Євгенія Рябека.

За словами юристки, в повідомленні Генерального штабу йдеться виключно про впорядкування обліку осіб, які змінюють саме місце проживання, місце реєстрації.

"Тобто це відбувається за тими законами, які в нас уже давно були ухвалені", - підкреслила вона.

Військовозобов’язані особи, які змінюють місце проживання, повинні булі звернутися - на той час - в військкомат, а сьогодні - до центра військового комплектування - знятися з обліку і поїхати стати на облік в новому місці, що не являється новим правилом.

"Можливо, опублікований документ трохи незрозуміло виписаний. Але, дійсно, мета така - щоби впорядкувати цей облік, щоби наші центри комплектування мали певний порядок. Тобто це більше внутрішній документ, але спільнота тлумачить його так, як хто зрозумів", - зазначила Рябека.

У свою чергу речник Міністерства оборони України Олександр Мотузяник на брифінгу у вівторок заявив, що Генштаб збереже баланс між забезпеченням права громадян на вільне пересування, та між порядком контролю за мобілізаційним ресурсом.

Він пояснив, що наразі триває процес удосконалення чинної нормативно-правової бази, а оскільки в країні триває війна, то держава має володіти інформацією про наявний мобілізаційний ресурс.

"Така норма вже була закладена в законі України про загальний військовий обов'язок та військову службу, який діяв ще з 1992 року... Наразі в рамках нормування цього процесу Генеральний штаб відпрацював відповідний перелік", - розповів речник.

Він додав, що керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на місцях також мають володіти інформацією в рамках своєї компетенції, аби розуміти алгоритм дій в разі потреби.

За його словами, порядок буде відшліфовано на практиці у самих територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Мотузяник додав, що станом на зараз йдеться про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

"Такі дозволи видаватимуться на місцях: від 30 діб до 1 року. Крім того, буде виведено окремі категорії громадян, які регулярно здійснюють такі виїзди в рамках службових обов'язків, на роботу або через життєві обставини", - сказав він.

У свою чергу головнокомандувач Валерій Залужний заявив, що на разі ніхто не давав вказівку на перешкоджання переміщенню, в тому числі і військовозобов’язаних осіб.

«Шановні громадяни - призовники та військовозобов’язані! Нагадую, триває війна. Ви потрібні своїй державі! Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у ТЦК. Жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося», - написав він.

Читайте також: Мобілізація в Україні: у Міноборони спростували фейк щодо заборони виїзду за кордон жінкам

Нагадаємо, раніше у Генштабі ЗСУ заявили, що військовозобов'язані чоловіки зможуть залишати місце проживання лише за умови наявності дозволу військового комісаріату.