UA / RU
Підтримати ZN.ua

Червоний Хрест відправляє в ОРДЛО тисячі тонн «гуманітарки», але не вимагає доступу до заручників - Гармаш

Ні Україна, ні МКЧХ точно не знають, як саме розподіляються гуманітарні вантажі на окупованій території.

Міжнародний комітет Червоного Хреста, який відправляє тисячі тонн гуманітарних вантажів в окуповані райони Донецької і Луганської областей щорічно, має вимагати доступу до заручників, яких тримають у полоні російські бойовики. Але чомусь не робить цього. На даний факт звернув увагу представник ОРДО в Тристоронньій контактній групі Сергій Гармаш.

Він навів такі дані: в 2018 році в Червоний Хрест та інші міжнародні організації перевезли через українські КПВВ в Донецькій області 12 257 тонн вантажів, в 2019 році - як мінімум 10 400 тонн, в 2020 - близько 5 тисяч тонн. Минулого року на окуповану частину Донеччини «міжнародники» ввезли 2000 тонн продуктових наборів, 200 тонн медичних препаратів, 400 тонн засобів гігієни, а також понад 1300 тон будівельних матеріалів, 400 тонн обладнання і 60 тонн електротоварів.

«Червоний Хрест та інші міжнародні гуманітарні організації, щорічно возять в ОРДЛО десятки тисяч тонн вантажів, в яких зацікавлена окупаційна влада «республік». Тобто, по суті, вони, вирішують соціально-економічні проблеми окупантів, та ще й роблять це з нашої території, де гинуть ті, в кого ці окупанти стріляють», - написав Гармаш у Facebook увечері в понеділок, 29 березня.

Він також звернув увагу на той факт, що ні Україна, ні МКЧХ достовірно не знають, як саме окупаційні адміністрації розподіляють гуманітарні вантажі. Допустивши, що ватажки угруповань на них заробляють.

«Ми... не знаємо як розподіляється ця допомога: чи не йде це «обладнання» або «електротовари» на утримання військових, скільки з цієї гуманітарки продається, а гроші потрапляють в кишеню пушиліним-ніканоровим тощо», - зазначив Гармаш.

У зв'язку з цим він вказав на необхідність більш наполегливих вимог доступу МКЧХ до українських в'язнів Кремля, яких тримають у в'язницях ОРДЛО.

«Може, вистачить полегшувати Росії вантаж її обов'язку забезпечувати соціально-економічні потреби населення окупованої нею території? Або, як мінімум, може пора вимагати, щоб кожен такий конвой закінчувався відвідуванням МКЧХ наших полонених, причому по повному списку. Інакше, в чому ж гуманність? Якщо окупантам потрібні товари, то ми маємо моральне право вимагати в обмін на них хоча б доступу МКЧХ до наших полонених. Тим більше, що Україна теж є державою-донором і ООН, і МКЧХ», - пояснив Гкрмаш.

Читайте також: Переговори щодо обміну утримуваними з Росією заморожені - омбудсмен

Раніше омбудсмен Людмила Денисова повідомила, що бойовики «ДНР» і «ЛНР» тримають у заручниках 267 українських військовослужбовців і цивільних осіб, ще 109 політв'язнів перебувають у місцях позбавлення волі в окупованому Криму.

Останній на сьогоднішній день обмін відбувся майже рік тому - 16 квітня 2020 року, напередодні Великодня. З полону бойовиків звільнили 20 українських громадян. На вимогу угруповань ОРДЛО з українських колоній і СІЗО звільнили 20 осіб, але шість з них відмовилися переїжджати на окуповану територію.

Бойовики блокують доступ міжнародних організацій, в тому числі Червоного Хреста до заручників.