UA / RU
Підтримати ZN.ua

Через зміну клімату Дніпро може втратити 20% води – дослідження

Дністер та Південний Буг втратять більше 30% води.

Потрібно зменшувати викиди парникових газів та переходити на чисті джерела енергії. Інакше до кінця століття водний стік в Дністрі та в Південному Бузі може знизитись на третину, а у Дніпрі – на 20%. Про це свідчать результати дослідження “Аналіз впливу кліматичних змін на водні ресурси України”, яке презентувала ГО Екодія спільно з науковцями.   

Науковці проаналізували, як змінюватимуться річки за двох різних сценаріїв зміни клімату: «м’якого», що передбачає зменшення викидів парникових газів відповідно до Паризької угоди, та «жорсткого», за якого жодних заходів із боротьби із кліматичною кризою не відбудеться. 

Результати показують, що до кінця століття у більшості басейнів України річковий стік зменшиться в обох сценаріях:

Від нестачі води потерпатимуть різні галузі економіки. В першу чергу, її відчує на собі сільське господарство, яке вже зараз страждає від посух. Серед вразливих галузей також – енергетика та металургія, які вже зараз є найбільшими споживачами води. Постраждає і комунальне господарство – аж до обмеження водопостачання для населення, що торкнеться і великих міст. 

«Загалом, дослідження показують, що якщо викиди парникових газів будуть продовжувати зростати, зменшення водності у річках буде суттєво сильнішим, ніж за “м’яким” сценарієм, що передбачає скорочення викидів. Це ще раз підкреслює, що катастрофічних наслідків можна уникнути, якщо країни приймуть амбітні цілі зі скорочення викидів парникових газів, перейдуть на відновлювані джерела енергії та будуть зберігати природні екосистеми», – коментує Соф’я Садогурська, експертка з питань зміни клімату ГО «Екодія».

Читайте також: Шоколад і кави під загрозою: поставки в Європу можуть знизитися через зміну клімату – Guardian

Повідомлялось, що вчені з Ренсселерського політехнічного інституту заявили про те, що через глобальне потепління озера втрачають кисень навіть швидше, ніж Світовий океан. Щоб прийти до такого висновку дослідники виміряли рівень кисню в прісноводних озерах помірних широт.